• Aktualności

            • „Zapraszamy do ekopracowni pod chmurką”

            • 31.05.2019
            • 31 maja 2019 r., piątek

              Zapraszamy rodziców i dzieci do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu w naszej nowej EKOPRACOWNI POD CHMURKĄ. Znajdziecie tu plenerowe gry i tablice edukacyjne, z których dzieci dowiedzą się m.in., czym jest przyroda i jaki wpływ ma działalność człowieka na stan środowiska. Gry dydaktyczne i zabawy ruchowe realizowane na ścieżce sensorycznej w ogrodzie wyrobią sprawność fizyczną, orientację w terenie i usprawniają myślenie logiczne najmłodszych. A plenerowa gra terenowa – GRA KOŁO WIEDZY – MINERAŁY ma na celu zainteresowanie dzieci przyrodą nieożywioną. Będą mogły one odbyć wycieczkę w „czasie geologicznym”, podczas której będą miały okazję zaobserwować zmieniające się oblicze naszej planety.

              W dzisiejszych czasach coraz więcej osób spędza czas przed telewizorem bądź przed komputerem. Wynikiem tego często jest zmęczony organizm, problem z koncentracją, pamięcią i niestety gorsze zdrowie. Skutkiem braku ruchu jest powstawanie wielu chorób, m.in. otyłości. Osoby, które same zamykają się w pomieszczeniu mogą mieć też gorsze relacje z rodziną czy znajomymi, ponieważ zaniedbują ich takim zachowaniem. Wirtualny świat może być poważnym nałogiem.

              Bardzo ważne jest, by każdego dnia spędzać trochę czasu na świeżym powietrzu. Można wykorzystać go tam w różny sposób – jeżdżąc na deskorolce, na rowerze, grając w gry zespołowe, biegając, spacerując – opcji jest naprawdę mnóstwo. Każdy może wybrać idealne zajęcie dla siebie, dopasowując je do swoich zainteresowań. Każdy sposób spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne jak i psychiczne.

              Zapraszamy

          • Nie ma to jak wycieczka w ...góry!!!
            • Nie ma to jak wycieczka w ...góry!!!

            • 07.06.2019
            • 27 - 31 maja 2019 r.

              Ostatni tydzień maja uczniowie klas III B, VIII a i VII a miło spędzili czas na Zielonej szkole w górach.

              Pierwszego dnia odwiedzili Kopalnię srebra w Tarnowskich Górach. Poznali tam historię wydobycia rud zawierających srebro a następnie zjechali 40m pod powierzchnię ziemi, gdzie odbyli spacer wydrążonymi korytarzami, a nawet płynęli łodzią. W godzinach popołudniowych dojechali do miejscowości Murzasihle, gdzie zakwaterowani zostali w Willi pod Reglami. 28.05 wybrali się do Szczawnicy i przeprawili się przez Dunajec łodzią flisacką. Zdobyli kolejno Sokolicę, Czartezik i Trzy korony. Górską wyprawę zakończyli schodząc Wąwozem Szopczańskim do miejscowości Sromowce Niżne. Trzeci dzień wycieczki rozpoczęli od zwiedzania kościoła św.Michała Archanioła w Dębnie Podhalańskim-zabytku Unesco podchodzącego z 1500r. Następnie udali się do Czorsztyna, gdzie zwiedzali zamek. Gondolami przepłynęli przez Zbiornik Czorsztyński do Niedzicy i z powrotem. Czwarty dzień był dniem relaksu. Po trudach wspinaczki  odpoczywali na Termach "Bania" w Białce Tatrzańskiej. Po południem udali się do Zakopanego na spacer słynnymi Krupówkami. W piątek w drodze powrotnej zwiedzili podziemia zamku w Nowym Wiśniczu, gdzie poznali narzędzia średniowiecznych tortur. Zadowoleni wrócili do Kurowic w godzinach popołudniowych. 

          • Wycieczka w góry!
            • Wycieczka w góry!

            • 21.05.2019
            • 15-17 maja 2019 r.

              W dniach 15 – 17 maja uczniowie klas IV A i IV B uczestniczyli w wycieczce szkolnej w góry. Podczas drogi obejrzeli w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej ruiny w Zamku Ogrodzieńcu. Po przybyciu do Białego Dunajca zostali zakwaterowani w pensjonacie „U Haliny”,  z którego odbywały się wycieczki. Drugi dzień to już prawdziwa górska wyprawa! Cel – Kasprowy Wierch. Przejazd kolejką na Kasprowy Wierch wszyscy zapamiętamy do końca życia. Po wszystkim odpoczynek na Krupówkach był dla wszystkich wskazany. Spośród licznych atrakcji tej wycieczki warto wspomnieć o termach w Szaflarach, czyli Aquaparku z wodą pochodzącą z gorących źródeł. Ostatni dzień wycieczki to trasa turystyczna, głównego szlaku Kopalni Soli „Wieliczka”. Podziwialiśmy tam wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Mieliśmy do przejścia blisko 3 kilometry krętych korytarzy, do pokonania 800 schodów i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię. Podczas tej wycieczki mogliśmy się wiele nauczyć oraz zobaczyć dużo pięknych zakątków. Poznaliśmy uroki Tatr i Zakopanego. Wycieczka ta pokazała nam jak w naszym kraju jest pięknie i że warto tutaj mieszkać i zwiedzać jego zakątki.

          • Promem przez Bałtyk
            • Promem przez Bałtyk

            • 20.05.2019
            • 13-17 maja 2019 r., poniedziałek-piątek

              Grupa uczniów z klas 7A i 7B oraz 8A pod opieką nauczycieli wyruszyła na wycieczkę nad polskie morze oraz w rejs promem do Szwecji.
              Pierwszym miejscem jaki zwiedzali  był zamek w Malborku. Uczestnicy  spacerowali po najważniejszych komnatach dawnej stolicy panów krzyżackich. Dwugodzinna trasa prowadziła m. in. przez Wielki Refektarz, Pałac Wielkich Mistrzów, kapitularz oraz kościół Najświętszej Maryi Panny – serce życia duchowego i stołeczną świątynię zakonu. Po zwiedzaniu wycieczkowicze ruszyli do Gdyni w kierunku terminalu promowego. Tam wszyscy otrzymali karty pokładowe i po chwili oczekiwania rozpoczęła się odprawa pasażerska na prom do Karlskrony. Punktualnie o 19:30 statek ruszył w rejs. Około godziny 6 rano zbliżyli się do szwedzkiego wybrzeża i podczas śniadania, przez okna, mogli podziwiać mnóstwo urokliwych, większych i mniejszych, wysepek zwanych szkierami. Po zejściu na ląd, na grupę czekała Pani Przewodniczka oraz autokar, którym poruszali się w czasie pobytu w regionach Kalskrona, Kalmar i Olandia. Uczniowie w trakcie całodziennej wycieczki poznali tajemnicze zakątki nadmorskich miejscowości:

              - przepiękną Karlskronę, w tym Muzeum Morskie. Wśród wielu wystaw i ekspozycji największym zainteresowaniem cieszył się okręt podwodny oraz spacer specjalnym tunelem po bałtyckim dnie,

              - wyspę Olandię, podczas podróży Przewodniczka opowiadała ciekawostki o Szwecji, Szwedach, miejscowej kulturze i zwyczajach. Następnie przejechaliśmy najdłuższym mostem w Szwecji (ponad 6 km), który łączy stały ląd z wyspą Olandią i zawieszony jest nad Cieśniną Kalmarską. Na Olandii był czas, aby odpocząć i dobrze się bawić.

              -  urokliwy Kalmar z domkami wybudowanymi w XII wieku, które jako nieliczne przetrwały wielki pożar miasta z 1765 roku. Domki po szwedzku nazywane są Tripp, trapp, trull co oznacza grę w kółko i krzyżyk. 

              Po całodziennym zwiedzaniu Szwecji  był czas na zakupy, a po nich wszyscy wrócili do terminalu promowego. Po zaokrętowaniu, można było zaobserwować jak ogromny prom manewruje między wyspami i mieliznami w stronę otwartego morza. Rano w Gdyni przywitała uczniów i nauczycieli piękna pogoda. W dobrych humorach ruszyli na zwiedzanie Muzeum Solidarności. Tam spotkali byłego prezydenta, współzałożyciela i pierwszego przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Lecha Wałęsę.

              W czwartek na mapie podróży znalazła się Krynica Morska i spacer brzegiem pięknego polskiego morza.

              W drodze powrotnej do domu wycieczkowicze zatrzymali się w Toruniu, Tam zwiedzili bunkier i przeżyli symulację nalotu bombowego.

              Na własnej skórze poczuli namiastkę tego, przez co niegdyś przechodziła ludność w naszym kraju. Usłyszeli przerażające dźwięki syren alarmowych, odgłosy silników bombardujących samolotów, a także dźwięki samych wybuchów bombowych. Z całą pewnością była to atrakcja, która dostarczyła niezapomnianych wrażeń.

              Po godzinie 17:00 grupa wycieczkowa była już w Kurowicach. Czas wycieczki był bardzo intensywny, ale udany. Pogoda sprzyjała, więc uczniowie wolny czas spędzali na zabawach i grach ruchowych na świeżym powietrzu.

          • Uczniowie na dniach otwartych w...
            • Uczniowie na dniach otwartych w...

            • 24.05.2019
            • 16 maja 2019 r. czwartek

              Przed nimi trudny wybór - nowa szkoła, dlatego też uczniowie klas III gimnazjum i VIIIb odwiedzili Liceum Ogólnokształcące w Wisniowej Górze. w ramach dni otwartych zwiedzili szkołę, poznali ofertę edukacyjną  oraz ucestniczyli w aktrakcjach przygotowanych przez szkołę.

          • Konkurs kaligraficzny
            • Konkurs kaligraficzny

            • 23.05.2019
            • 8 maja 2019 r., środa

              Ręcznego pisania nic nie jest w stanie zastąpić, nawet to, że żyjemy w  dobie komputerów, smartfonów itp. Mając na uwadze troskę o rozpowszechnienie wśród dzieci dbałości o staranne, kształtne i estetyczne pismo odbył się w naszej szkole „Międzyszkolny Konkurs Kaligraficzny”. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z: Bukowca, Woli Rakowej i Kurowic.  Zadaniem było staranne i bezbłędne przepisanie tekstu wskazanego przez organizatorów. Charakter pisma uczniów zachwycił komisję, która przyznała nagrody i wyróżnienia.

              I m-ce i tytuł Mistrza Kaligrafii w kategorii klas 1 zdobyła Martyna Kępka z Kurowic

              I m-ce w kat. klas 2 Katarzyna Dybowska z Woli Rakowej

              I m-ce z kat. klas 3 Lilly Lipiec z Bukowca

              wyróżnienia otrzymali Szymon Kępka z Kurowic i Lena Pabich z Bukowca

          • Bezkręgowce wodne - zajęcia przyrodnicze
            • Bezkręgowce wodne - zajęcia przyrodnicze

            • 20.05.2019
            • 6 maja 2019 r., poniedziałek

              W ramach projektu „Czysta woda prawem człowieka”  uczniowie z klasy 7a, 7b i 8a byli w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej  w Rogowie na zajęciach  przyrodniczych. Lekcja składała się z dwóch części. W części terenowej uczniowie samodzielnie odławiali zwierzęta bezkręgowe żyjące w stawie. Następnie, w sali, rozpoznawali złowione żyjątka na podstawie otrzymanych przewodników. Rysowali i omawiali wybrane gatunki zwierząt, poznawali ich przystosowania do życia w wodzie. Próbowali ocenić jakość wody na podstawie odłowionych organizmów.

          • Ogólnopolski konkurs z języka angielskiego
            • Ogólnopolski konkurs z języka angielskiego

            • 19.05.2019
            • 6 maja 2019 r., poniedziałek

              Uczniowie klas 4,6,7 i 8 wzięli udział w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego ‘forget- me- not’

              Cele konkursu to:

              • Rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania językiem angielskim
              • Podniesienie umiejętności językowych
              • Promowanie czytelnictwa
              • Podniesienie samooceny uczniów

              Uczniowie chętnie przystąpili do konkursu, ponieważ zakres wiedzy i umiejętności był dokładnie określony, a sposób nauki był ciekawy i przyjemny: na bazie opowiadań, sentencji i współczesnych piosenek. Teraz czekamy na wyniki i za wszystkich mocno trzymamy kciuki👍

          • Woda - niezwykła substancja
            • Woda - niezwykła substancja

            • 19.05.2019
            • 4 kwietnia 2019 r., czwartek

              Apel z okazji Światowego Dnia Wody w naszej szkole odbył się 4 kwietnia. Było to kolejne zadanie przygotowane  w ramach projektu  „Czysta woda prawem  człowieka”.

              Apel przygotowało Koło Ekologiczne wraz z klasa VIa.  Był przedstawienie, pokaz doświadczeń chemicznych związanych z wodą, quiz o wodzie- nagroda butelka wody ( sponsor Święcicki), film pokazujący skutki braku wody na kuli ziemskiej, rozprowadzane również były bransoletki PAH, a dochód ze sprzedaży został przekazany organizacji na budowę studni w Afryce.

          • Niecodzienni goście w naszej szkole - Nauczyciele z Ukrainy
            • Niecodzienni goście w naszej szkole - Nauczyciele z Ukrainy

            • 26.03.2019
            • 22 marca 2019 r., piątek

              22 marca 2019 nasza szkoła gościła delegację 22 nauczycieli wszystkich przedmiotów z obwodu winnickiego z Ukrainy oraz przedstawiciela  Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego  w ramach  projektu „Aktywny nauczyciel z pasją” z programu RITA – przemiany w regionie, wspólnej inicjatywy Fundacji Edukacja dla Demokracji i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.  Nauczyciele Ci uczestniczyli w zajęciach z biologii w klasie V, zajęciach chemii w klasie III Gimnazjum oraz obserwowali ćwiczenia z rugby w klasie VIII. Na spotkaniu z dyrektorem szkoły pytali o kwestie związane z metodyką nauczania w naszej szkole, doskonaleniem nauczycieli, pozyskiwaniem środków na nowoczesny sprzęt i ogólne zagadnienia związane z systemem oświaty w Polsce.

          • Wszyscy powinniśmy troszczyć się o wodę
            • Wszyscy powinniśmy troszczyć się o wodę

            • 19.03.2019
            • 14-15 marca 2019 r., czwartek, piątek

              W ramach programu edukacji ekologicznej "Czysta woda prawem człowieka" pod koniec tygodnia we wszystkich klasach IV - VIII oraz w klasach gimnazjalnych odbyły się dwugodzinne warsztaty o wodzie. Miały one za zadanie poszerzyć wiedzę na temat właściwego wykorzystywania tego cennego skarbu. Na pierwszej godzinie uczniowie słuchali wykładu, zadawali i udzielali odpowiedzi na pytania, były równiez eksperymenty z wykorzystaniem wody. Natomiast na drugiej godzinie klasy dzieliły się na grupy. Każda grupa dostała karty pracy. Polecenie polegało na tym, aby dopasować stosowną ilość butelek do czynności życia codziennego. Niektórzy uczniowie byli zszokowani ilością wody zużywanej do mycia. 

          • Chemia - to proste!
            • Chemia - to proste!

            • 21.03.2019
            • 14 marca 2019 r., czwartek

              Uczniowie z klas siódmych pojechali na Uniwersytet Medyczny w Łodzi na zajęcia organizowane w ramach projektu "Akademia Małego Odkrywcy". Był to już drugi moduł, w ramach którego uczestnicy odkrywali pasjonującą chemię, przeprowadzali doświadczenia i eksperymenty. Następnie była lekcja anatomii - polegała na zabawie w otwartym escape roomie. Tam młodzi odkrywcy rozwiązali zagadki związane z anatomią człowieka. Po zakończeniu zabawy powstał model organizmu człowieka. Ostatnim zajęciem tego dnia była laparoskopia - sztuczna operacja z kamerką. Niech żałuje każdy, kto tego dnia nie wybrał się razem z siódmoklasistami na fascynujace warsztaty Uniwersytetu Medycznego.

          • Powitanie Wiosny
            • Powitanie Wiosny

            • 21.03.2019
            • 21 marca 2019 r., czwartek

              Dla wszystkich, którzy z utęsknieniem oczekują wiosny i pragną, by jak najszybciej zawitała w naszym kraju, koledzy z klasy  5C  i  8B przygotowali  specjalne, na Pierwszy Dzień Wiosny,  zadania. Były wywołujące śmiech i dobrą zabawę różne  ćwiczenia m.in. rysowanie Pani Wiosny z zamkniętymi oczami, quiz o wiośnie, rzucanie woreczkami do hula-hop. Za każdą konkurencję można było zdobyć klika punktów w postaci smacznych cukierków.  Drużyna, która uzbierała najwięcej cukierków dodatkowo otrzymała  słodziutkie batoniki.
              Wiosna, to czas, kiedy wszystko budzi się do życia. Świat z dnia na dzień robi się wielobarwny. Podobnie było i u nas w szkole. Uczniowie kolorowo ubrani  z wiankami na głowach śpiewający piosenki o wiośnie niewątpliwie dzisiejszego dnia pożegnali zimę a powitali wiosnę.

          • Młodzi konstruktorzy turbiny wodnej
            • Młodzi konstruktorzy turbiny wodnej

            • 02.04.2019
            • 19 marca 2019 r., wtorek

              Dwóch uczniów naszej szkoły ( z klasy VIIa i z VII b)  wzięło udział w VIII Turnieju Maszyn Wodnych. Konkurs odbył się w Skierniewicach. Chłopcy zbudowali model - turbinę wodną przetwarzającą energię potencjalną wody na energię mechaniczną. W konkurencji "MOC" drużyna chłopców zajęła IV miejsce ( na 17 startujących drużyn). Do podium zabrakło setnych części sekundy. Gratulujemy .

          • Wielka mapa Polski zapełniona pocztówkami
            • Wielka mapa Polski zapełniona pocztówkami

            • 02.04.2019
            • 11 marca 2019 r., poniedziałek

              Klasa I, II i III przystąpiły do ogólnopolskiej akcji „Wielka Mapa Polski” (WMP), organizowanej przez Wydawnictwo Szkolne i Pedagogiczne. Dzieci nauczą się jak poprawnie adresować i pisać listy oraz pocztówki.  Akcja umożliwia także nawiązanie i utrzymywanie korespondencyjnych  kontaktów z innymi szkołami i uczniami.

          • Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny...
            • Najwięcej witaminy mają polskie dziewczyny...

            • 08.03.2019
            • 8 marca 2019 r., piątek

              8 marca to wyjątkowe święto – święto wszystkich kobiet. Aby umilić ten dzień, wszystkim paniom i dziewczynom, grupa chłopców z klasy VII, VIII i III gimnazjum przygotowała układ taneczny oraz piosenkę zachwalającą dziewczęcy urok, wdzięk i takt. Chłopcy swoim wspaniałym występem wywołali  uśmiech na wszystkich „kobiecych” twarzach. Nie zabrakło pięknych życzeń i drobnych słodkości, którymi zostały obdarowane wszystkie Panie pracujące w szkole.

          • Drogi Rodzicu PRZEDSZKOLAKA!!!
            • Drogi Rodzicu PRZEDSZKOLAKA!!!

            • 01.03.2019
            • 1 marca 2019 r., piątek

              Dyrektor Zespołu Szkół w Kurowicach informuje, że w terminie 11 luty  - 8 marca 2019 r.  odbędzie się nabór  dzieci do Przedszkola w Kurowicach i Woli Rakowej.

              Wnioski  o przyjęcie do placówki wychowania przedszkolnego można pobrać w sekretariacie Zespołu Szkół w Kurowicach oraz na stronie www.spkurowice.edupage.org

          • Dyplomy Wzorowego Ucznia rozdane!
            • Dyplomy Wzorowego Ucznia rozdane!

            • 10.03.2019
            • 25 lutego 2019 r., poniedziałek

              25 lutego odbył się apel podsumowujący pierwsze półrocze bieżącego roku szkolnego. Pani Dyrektor wręczyła Dyplomy Wzorowego Ucznia i Dyplomy za wzorową frekwencję. Warunkiem otrzymania Dyplomu Wzorowego Ucznia było uzyskanie średniej ocen co najmniej 4,75 oraz wzorowej lub bardzo dobrej oceny zachowania. Na Dyplom za wzorową frekwencję zasłużyli uczniowie, którzy nie opuścili ani jednego dnia w szkole. Wszystkim wyróżnionym gratulujemy. A każdemu ze społeczności uczniowskiej życzymy, aby sumienna praca, zaangażowanie, pomoc nauczycieli i opieka rodziców przyczyniły się do osiągnięcia jak najlepszych wyników na koniec roku szkolnego.

          • BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE 2018
            • BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE 2018

            • 27.02.2019
            • 8 lutego 2019 r., piątek

              Już za kilka dni rozpoczną się w naszym województwie ferie zimowe. Będą trwały od 11 do 24 lutego. To dla dzieci i młodzieży szkolnej upragniony czas wypoczynku. Aby był on bezpieczny policjanci i strażacy, jak co roku dokładają wszelkich starań, a w szczególności apelują, zarówno do najmłodszych, jak i ich rodziców o rozwagę, by uniknąć zagrożeń, jakie mogą się pojawić w czasie zimowych zabaw na śniegu i lodzie.

              8 lutego funkcjonariusze policji wspólnie ze strażakami przeprowadzili pogadanki w klasach I - IV na temat jak uniknąć nieszczęśliwych wypadków w czasie ferii zimowych. 

               

      • Aktualny czas

        • Niedziela19.05.2024