8 listopad 2024r., piątek
Poniżej przedstawiamy nagranie z udziału uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kurowicach w akcji Szkoła do Hymnu.
Wiktor Binięda
8 listopad 2024r., piątek
Poniżej przedstawiamy nagranie z udziału uczniów i pracowników Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kurowicach w akcji Szkoła do Hymnu.
Wiktor Binięda
07.11.2024r., czwartek
Ostatni czwartek w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kurowicach był dla wszystkich czasem świętowania. A świętowanie to było wyjątkowe. Wraz z uczniami klas IV świętowaliśmy dumę, jedność i patriotyzm – świętowaliśmy 106 rocznice odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uczniowie pod czujnym okiem swoich wychowawców Pani Moniki Fryze, oraz Pani Ewy Patory przygotowali dla nas atrakcyjną lekcję historii, przedstawiającą dramatyczne, ale i heroiczne losy naszego kraju. Całość uświetniła oprawa artystyczna, przygotowana przez Panie Magdalenę Przybylską i oraz Bogumiłę Połać. W lekcji tej nie uczestniczyli sami uczniowie, szkoła gościła znamienitych gości z wójtem gminy Radosławem Agaciakiem na czele.
Wszystkim dumnym Polakom życzymy w to święto Wszystkiego Najlepszego. Oby duch Polskości w naszych sercach sprawiał, by jak do tej pory biły z całej siły.
Wiktor Binięda
5 październik 2024r., wtorek.
Nasza szkoła przystąpiła do programu Mały Mistrz, który jest finansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, a nadzorowany przez Szkolny Związek Sportowy. Jesteśmy w gronie nielicznych szkół, w których wszyscy uczniowie klas I-III, wszyscy nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz wszyscy nauczyciele wychowania fizycznego są zaangażowani w jego realizację. Udział w programie ma na celu poprawę zdrowia i sprawności fizycznej najmłodszych uczniów oraz kształtowanie odpowiednich nawyków i postaw, poprzez zachęcenie maluchów do zdobywania nowych umiejętności ruchowych. Ma też pomóc dzieciom w procesie wzmacniania poczucia ich własnej wartości, rozwijania zachowań społecznych, obniżania stresu i napięcia, przełamywania wstydu i strachu, przeżywania radości i satysfakcji oraz obserwowania własnego postępu. Program przewiduje również doposażenie szkoły w sprzęt sportowy, dostosowany do potrzeb najmłodszych uczniów. Jego atrakcyjny wygląd, miękkość oraz odpowiednie rozmiary z pewnością zwiększą zainteresowanie oraz będą dodatkową zachętą dla dzieci do pracy nad własnym usprawnianiem, wzbogacą warsztat pracy nauczycieli, uatrakcyjnią lekcje wychowania fizycznego, podnosząc tym samym jakość pracy szkoły.
Ewa Balicka
5 październik 2024r., wtorek
Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest co roku 5 listopada. To wyjątkowe święto, które celebruje nasze ulubione postacie z bajek, zarówno te z dzieciństwa, jak i te współczesne. Data ta nie jest przypadkowa – przypada na rocznicę urodzin Walta Disneya, jednego z najważniejszych twórców animacji. W przedszkolu w Woli Rakowej, panie z Koła Gospodyń Wiejskich, przeczytały dzieciom bajkę “Piękna i Bestia”, co sprawiło wiele radości zarówno małym słuchaczom, jak i dorosłym. Następnie dzieci miały okazję pomalować bajkowy zamek. To była wspaniała zabawa, która pozwoliła dzieciom wyrazić swoją kreatywność i jeszcze bardziej wczuć się w magiczny świat bajek. Ten wyjątkowy dzień był doskonałą okazją do świetnej zabawy i rozwijania zainteresowań czytelniczych przedszkolaków.
Agnieszka Kot
31 październik 2024r., czwartek.
Dnia 31 października kurowickie przedszkole zamieniło się w prawdziwą krainę dyni! Wśród dzieci ubranych na pomarańczowo, a nawet przebranych w dyniowe stroje, można było poczuć się jak na dyniowej grządce. Po śniadaniu wszystkie grupy spotkały się na „Jesiennym Balu Dyniowym” i z chęcią brały udział w zabawach oraz tańcach. Energia, z jaką dzieci bawiły się na parkiecie, była wspaniała ! Jednak największą atrakcją tego dnia okazała się dyniowa piniata i słodkie cukierki które były w niej ukryte. Bal dostarczyły przedszkolakom mnóstwo radości i śmiechu.
Ewelina Rdesińska
25 październik 2024r., piątek
25 października 2024 roku uczniowie klas szóstych mieli okazję uczestniczyć w inspirującej wycieczce do Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 w Łodzi. To największe i najnowocześniejsze w Polsce muzeum poświęcone polskiej sztuce komiksowej oraz grom komputerowym, które uczniowie zwiedzali z przewodnikiem.Podczas wycieczki uczniowie zobaczyli:
- Strefę Retro, gdzie czekały na nich pokoje stylizowane na wnętrza z czasów PRL, oryginalne automaty do gier oraz kolekcja walkmanów.
- Strefę GameLab, w której mieli okazję zapoznać się z procesem tworzenia gier wideo dzięki interaktywnej grze oraz poznać tajniki pracy twórców gier.
- Wystawę Anatomia komiksu, rozlokowaną na dwóch piętrach, która opowiadała o historii komiksów, technikach ich tworzenia oraz inspiracjach twórców.
Była to nie tylko wyjątkowa lekcja historii i sztuki komiksowej, ale też świetna okazja do poznania pasji, jakie stoją za światem gier komputerowych. Uczniowie wrócili pełni wrażeń i nowych doświadczeń!
Aneta Owczarek
24 październik 2024r., czwartek
Szanowni Państwo.
Jest nam niezwykle miło poinformować, iż nasza Szkoła - dokładnie filia Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Woli Rakowej - została zgłoszona do renomowanego plebiscytu na Szkołe Roku 2024 organizowanego przez redakcje Dziennika Łodzkiego oraz Expresu Ilustrowanego.
Jako kadra szkoły staramy się aby nasi uczniowie, nie tylko nauczyli się nowych rzeczy ale także czuli się w murach szkoły swobodnie, miło i przyjemnie. Jak w domu. Dlatego też każde miłe słowo, docenienie i choćby taka informacja jak ta daje powód do jeszcze większych starań.
Na naszą szkołe można głosować klikając w niżej podany link. Za każdy głos dziękujemy i obiecujemy starć się jeszcze bardziej bez względu na nominacje i nagrody.
Link do głosownia
https://dzienniklodzki.pl/plebiscyt-edukacyjny-2024/pl/2008195/pg/60063
18 pażdziernik 2024r., piątek
18 października w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kurowicach uczniowie klasy I a i I b zostali oficjalnie przyjęci do grona społeczności uczniowskiej. Ślubowanie to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia, dlatego też uroczystość miała bardzo podniosły charakter. Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe z niecierpliwością oczekiwali na moment prasowania na ucznia. Najpierw jednak zaprezentowali program artystyczny przy udziale starszych koleżanek z klasy IV a. Wykazali się dużą umiejętnością recytacji wierszy i śpiewu piosenek. Zaprezentowany program tematycznie związany był z obowiązkami ucznia, bezpieczną drogą do szkoły, radością uczenia się i poznawania świata. W dalszej części uczniowie ślubowali kochać Ojczyznę, być dobrym uczniem i swoją postawą sprawiać radość rodzicom i nauczycielom. Po złożeniu ślubowania dyrektor szkoły Justyna Górecka dokonała pasowania na ucznia, życząc wszystkim pierwszoklasistom sukcesów w karierze szkolnej. Tradycyjnie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki. Uroczystość została zakończona słodkim poczęstunkiem przygotowanym przez rodziców uczniów klas pierwszych. Życzymy wszystkim pierwszoklasistom aby każdy dzień w naszej szkole dostarczał im wspaniałych przygód z nauką a szkoła była miejscem, gdzie będą mogli rozwijać swoje zainteresowania, zdolności i pasje.
Dorota Roman
15 październik 2024r., wtorek
15 października w szkole w Woli Rakowej odbyło się uroczyste Pasowanie na Ucznia. Jest to szczególny dzień, który na długo pozostanie w pamięci każdego ucznia klasy pierwszej. Zaproszonych Rodziców i uczniów powitała Pani Wicedyrektor Anna Ciszewska. Podczas występu pierwszoklasiści przeszli przemianę – zostali przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Kurowicach. Po ślubowaniu odbyło się pasowanie na ucznia wielkim piórem i wręczenie pamiątkowych dyplomów oraz legitymacji szkolnych. Po oficjalnej uroczystości dzieci wraz z Rodzicami i wychowawcą udali się do klasy, gdzie Rodzice przygotowali dla nich słodką niespodziankę.
Powaga i zaangażowanie dzieci dostarczyły wielu wzruszeń wszystkim obecnym gościom. Życzymy wszystkim pierwszoklasistom, by każdy dzień w naszej szkole dostarczał im wielu wspaniałych przygód z nauką oraz radosnych chwil w towarzystwie kolegów, koleżanek i nauczycieli.
Iwona Ratajczyk
15 październik 2024r., wtorek.
Uczniowie klas drugich ze szkoły w Woli Rakowej odważnie zdecydowali się na nawiązanie współpracy z przedszkolakami z zerówki, w ramach której będą prezentowali swoje umiejętności czytelnicze na cotygodniowych spotkaniach w grupie przedszkolnej. Akcja ma na celu propagowanie czytelnictwa i przełamywanie barier przed publicznymi występami. Pierwszy występ mają już za sobą: Weronika Lasoń i Helena Mardofel. Zerowkowicze słuchali w pełnym skupieniu prezentowanych opowiadań, co najlepiej oddają zalączone zdjęcia. Kolejne spotkania przed nami.
Maria Sochacka
11 październik 2024r., piątek
W październiku jesień już jest w pełni. A jak jesień - to przetwory. Dlatego też wszystkie grupy przedszkolne odwiedziły panie z KGW Wola Rakowa. Przedszkolaki dowiedziały się co to znaczy robić zapasy na zimę i jakie przetwory można uzyskać z warzyw i owoców. Było wspólne kiszenie kapusty, kiszenie ogórków oraz wykonanie kompotu. Na koniec odbyła się degustacja przyniesionych przetworów. Serdecznie dziękujemy Paniom z KGW za poświęcony czas.
Katarzyna Popek
11 październik 2024 r., piątek,
W dniu 11 października dzieci z oddziałów przedszkolnych z Woli Rakowej zostały zaproszone do GOK w Brójcach, gdzie odbyło się w ramach Noc Bibliotek – Spotkanie z Fenkiem pt. Jesteśmy sobie potrzebni. Dzieci wysłuchały bajki o Fenku z serii ,,Dobre zachowanie”. Poznały rolę autora, wydawcy i ilustratora w powstawaniu książek. Po bajce na salę weszli bohaterowie książki. Były wspólne rozmowy, zabawy i tańce. Radość przedszkolaków była wielka.
Ewa Jardzioch
16 października 2024 r., środa
W dniu 16.10.2024 r., uczniowie naszej szkoły mieli wyjątkową okazję odwiedzić Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wycieczka ta była nie tylko lekcją historii, ale również głębokim doświadczeniem emocjonalnym, które na długo pozostanie w pamięci uczestników.
Podczas wizyty uczniowie zwiedzili teren byłego obozu koncentracyjnego i zagłady, poznając tragiczną historię tego miejsca. Przewodnicy muzeum w sposób szczegółowy i pełen szacunku opowiedzieli o losach więźniów oraz o codziennym życiu w obozie. Uczniowie mieli również okazję zobaczyć autentyczne artefakty oraz wystawy, które przybliżyły im realia tamtych czasów.
Uczniowie zachowali wielką powagę i stanęli na wysokości zadania, okazując szacunek dla miejsca i jego historii. Wycieczka do Oświęcimia była ważnym elementem edukacji historycznej, pomagając uczniom zrozumieć znaczenie pamięci o ofiarach Holokaustu oraz konieczność przeciwdziałania wszelkim formom nietolerancji i nienawiści. Było to również cenne doświadczenie, które wzbogaciło ich wiedzę i wrażliwość społeczną.
Beata Hetig-Jastrzębska
11 października 2024r., czwartek
"Sówki z zerówki" - nasza grupa realizująca przygotowanie przedszkolne, w ubiegłym tygodniu odwiedziła GOK w Brójcach. Celem wycieczki było uczestnictwo w lekcji edukacyjnej. Podczas wydarzenia dzieci spotkały się z ulubionymi bohaterami bajek - sprytnym Fenkiem i kotkiem Maksem, by uczyć się o wartości współpracy, różnorodności i przyjaźni. Ponadto zerówkowicze poznali rolę autora, wydawcy i ilustratora w powstawaniu książek. Rozpoznawali różnice między zwierzątkami i rozmawiali o tym jak będąc różnymi możemy się świetnie uzupełniać. Podczas spotkania nie zabrakło gier, zabaw z balonami z chustą animacyjną i drobnych upominków za uczestnictwo.
Katarzyna Lasota
11 października 2024 r., piątek
To święto ma swoją tradycje, sięgającą dawnych czasów. To święto to dzień, w którym nauczyciele, pedagodzy świętują swoją misje. Nie inaczej było w tym roku w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Kurowicach i Woli Rakowej. W dniu 11.10.2024 r podczas uroczystego apelu, Dyrektor Szkoły Justyna Górecka, nie tylko złożyła życzenia i pełne podziwu podziękowania, ale także przyznała nagrody wyróżniającym się pracownikom tak pedagogicznym jak i dbającym o budynek szkoły. Kolejnym punktem apelu było przedstawienie, przygotowane przez uczniów. W nim w sposób zabawny, ale i skłaniający do refleksji przedstawione zostały uroki życia, nauczyciela, rodzica i ucznia. Dzień Edukacji Narodowej to ważne święto dla nauczycieli, święto, które napędza i posyła wiatr w żaglę, by codziennie z uśmiechem stawać przed nowymi szkolnymi wyzwaniami.
Wiktor Binięda
07 październik - 10 październik 2024r.
Jak ważne jest zdrowie psychiczne? Czy nastolatki mogą chorować na depresje? A jak odpoczywać w zgiełku? Na te i na wiele innych pytań, odpowiedzi nasi uczniowie mogą szukać podczas Tygodnia Promocji Zdrowia Psychicznego. Już 10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – dzień, który przypomina, iż zdrowie zaczyna się w głowie. Nasi uczniowie od poniedziałku do czwartku mogą korzystać z sali relaksu, gdzie w ciszy i sprzyjających okolicznościach mogą chwile odpocząć. Na korytarzach pojawiły się motywacyjne zrywki, oraz skrzynka życzliwości, dająca parę ciepłych słów młodym osobom. Korytarze przystroiły zaś plakaty wykonane przez uczniów, przekazujące najważniejsze – jak dbać o zdrowie psychiczne. Plakaty wykonane zostały w związku z konkursem, będącym jedną z atrakcji Tygodnia Promocji Zdrowia Psychicznego. Mamy nadzieje, iż po raz kolejny uczniowie przekonali się, iż szkoła to nie tylko lekcje, ale także czas ciekawych pomysłów I wsparcia na wysokim poziomie.
Wiktor Binięda
07 październik 2024r., poniedziałek
Czy liście potrafią się przytulać? Jak pachnie mech? Co mówią drzewa? I jak wygląda las nocą? "Przytulas" to opowieść o spotkaniu z naturą... o lesie pełnym dźwięków, kolorów, różnych żyjątek i czego jeszcze...? To także historia o bliskości i budowaniu relacji człowiek - natura, człowiek - człowiek.
7 października w SP w Woli Rakowej gościliśmy aktorów z teatru Gagoki z przedstawieniem pt. "Przytulas". To ciekawa opowieść o spotkaniu z naturą. Teatr "Gagoki" z Opola, w swoim spektaklu pozwolił dzieciom z Woli Rakowej poznać las wieloma zmysłami. Sztuka łączyła w sobie wiele form wyrazu scenicznego: taniec, obraz, animację przedmiotu, a także muzykę tworzoną na żywo. Dzięki temu dzieci mogły doświadczyć tej opowieści wieloma zmysłami.
Po spektaklu odbyły się rozmowy na temat odbioru sztuki przez małych widzów. Na koniec nasi goście opowiedzieli na czym polega praca aktora i tancerza.
Katarzyna Pyśniak i Maria Sochacka
4 październik 2024 r., piątek
Wszyscy dobrze wiedzą jakie bogate w witaminy i cenne składniki są soki owocowe. W związku z tym grupa Zajączki w ramach projektu ,,Wyzwania Teodora” przygotowała pyszny sok z owoców. Jednak zanim przystąpiliśmy do pracy, przedszkolaki zapoznały się z urządzeniem do robienia soku – sokowirówką, jego działaniem oraz utrwaliły podstawowe zasady higieny i bezpieczeństwa. Była to również doskonała lekcja zdrowych nawyków żywieniowych. Nic nie zastąpi dawki witamin jak owoce, w dodatku zrobione własnoręcznie. Degustacja była udana, bezpieczeństwo zapewnione i dużo radości z wykonanej pracy!
Dominika Swarbuła
2-4 października 2024 r., środa - piątek
Dzień 1: Gniezno i Biskupin
Pierwszego dnia uczniowie odwiedzili Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Tam mieli okazję zobaczyć liczne eksponaty związane z historią Polski, w tym repliki dawnych narzędzi, stroje oraz makiety przedstawiające życie w średniowieczu. Przewodnik opowiedział o początkach państwowości polskiej, co wzbudziło duże zainteresowanie wśród uczniów.
Następnie grupa udała się do osady w Biskupinie, gdzie mogli zobaczyć rekonstrukcje dawnych chat i warsztatów rzemieślniczych. Uczniowie uczestniczyli w warsztatach, podczas których uczyli się, jak wyglądało życie codzienne w pradawnych czasach. Była to nie tylko lekcja historii, ale także świetna zabawa.
Dzień 2: Poznań
Drugiego dnia wycieczka przeniosła się do Poznania. Pierwszym punktem programu był poznański rynek, gdzie uczniowie podziwiali piękne kamienice i słynny ratusz z koziołkami. Następnie zwiedzili katedrę poznańską, gdzie dowiedzieli się o jej historii i znaczeniu dla miasta.
Kolejnym przystankiem było Bramy Poznania - Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Dzięki nowoczesnym technologiom uczniowie mogli w ciekawy sposób poznać historię Poznania i jego rozwój na przestrzeni wieków.
Na zakończenie dnia uczniowie wzięli udział w warsztatach w Rogalowym Muzeum, gdzie poznali tajniki wypieku rogali świętomarcińskich. Każdy miał okazję spróbować swoich sił w przygotowywaniu tych pysznych wypieków, co sprawiło im wiele radości.
Dzień 3: Kórnik
Trzeciego dnia uczniowie odwiedzili Zamek w Kórniku. Zamek ten, otoczony pięknym parkiem, jest jednym z najważniejszych zabytków Wielkopolski. Uczniowie zwiedzili wnętrza zamku, gdzie mogli podziwiać bogate zbiory sztuki, mebli i książek. Przewodnik opowiedział o historii zamku oraz o jego dawnych mieszkańcach, co wzbudziło duże zainteresowanie wśród uczniów.
Po zwiedzaniu zamku uczniowie mieli czas na spacer po parku, gdzie mogli odpocząć i cieszyć się pięknem przyrody.
Po pełnym wrażeń trzecim dniu uczniowie wrócili do Kurowic. Wycieczka była nie tylko okazją do nauki, ale także do integracji i wspólnej zabawy. Uczniowie wrócili pełni wrażeń i nowej wiedzy, którą z pewnością będą mogli wykorzystać na lekcjach historii i nie tylko.
Monika Fryze / Ewa Patora
23 września 2024r., poniedziałek
23 września 2024r. dzieci z przedszkola w Woli Rakowej pojechały na wycieczkę do Solcy Małej, żeby odwiedzić indiańską wioskę „Tatanka”. Dzieciom udało się zajrzeć do najprawdziwszego tipi, wysłuchać ciekawego wykładu nt. historii Indian we wnętrzu ziemianki, obejrzeć charakterystyczne plemienne stroje i instrumenty. Przedszkolaki wyśpiewały indiańskie pieśni i zatańczyły tradycyjne tańce, ponadto pokonały tor przeszkód i potrenowały strzelanie z łuku. To był dzień pełen niezapomnianych wrażeń!
Ewa Jardzioch
Powered by aSc EduPage