3 - 7 czerwca 2024 r., poniedziałek-piątek.
Uczniowie z 7a, 7b i 8a wraz z opiekunami wybrali się na 5-dniową wycieczkę, by zwiedzić południową Polskę.
Pierwszego dnia odwiedzili słynny na cały świat park rozrywki– Energylandię. Jest to miejsce, które budzi największe emocje i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Nasi uczniowie, nie znali leku, gdyż wybierali największe atrakcje. Dużym zainteresowaniem cieszyły się kolejki górskie, zwłaszcza Hyperion i Zadra i to one dostarczały najwięcej adrenaliny. Ci, którzy nie chcieli doznać tak dużego dreszczyku emocji, mogli skorzystać z mniej ekstremalnych atrakcji. Czas spędzony w parku rozrywki minął bardzo szybko. Trzeba było ruszać dalej. Kolejny przystanek to Biały Dunajec, gdzie mieścił się pensjonat – miejsce zakwaterowania.
Kolejnego dnia uczniowie odwiedzili zimową stolice Tatr – Zakopane. W strugach deszczu przemierzali ulice tego malowniczego miasta. W programie nie mogło zabraknąć kaplicy na Jaszczurówce, Wielkiej Krokwi, wjazdu kolejką na Gubałówkę i spaceru po słynnych Krupówkach.
Wieczorem grupa integrowała się przy ognisku z kiełbaskami.
Trzeci dzień przywitał wycieczkowiczów piękną pogodą, dlatego pełni energii i w dobrych humorach wyruszyli na Morskie Oko. Trasa była długa ale malownicza. Pierwszy przystanek był przy Wodogrzmotach Mickiewicza, kolejny na Polanie Włosiennica, a ostatni to jezioro położone w Dolinie Rybiego Potoku otoczone majestatycznymi szczytami Tatr. Jezioro, którego woda miała turkusowy kolor, zachęciło uczniów do robienia zdjęć i chwili odpoczynku. Przewodnik tatrzański poprowadził krótką lekcje geografii i historii, opowiadając o powstaniu Morskiego Oka, o formacjach skalnych oraz o legendach związanych z tym miejscem.
Wieczorem zaś uczniów odwiedziła góralska rodzina, która opowiadała o historii, codziennym życiu, kulturze, zwyczajach, architekturze i muzyce. Uczniowie mogli pośpiewać, potańczyć, zagrać na ludowych instrumentach. Wieczór był bardzo wesoły.
Kolejny dzień to wyprawa w malownicze Pieniny ze słynnym Wąwozem Homole w Jaworkach. Idąc w stronę Wysokich Skałek uczniowie mieli okazję obserwować bogatą roślinność, leniwie płynący potok Kamionka i ściany skalne. Podziwiali również hale, szałasy pasterskie i ukształtowane przez naturę Kamienne Księgi.
Następnie przejechali do Szczawnicy – znanej miejscowości uzdrowiskowej. Udali się na spacer po centrum miasta. Odwiedzili Park Dolny, gdzie podziwiali zabytkowe wille oraz Domy Zdrojowe.
Po drodze z Szczawnicy do miejsca zakwaterowania zatrzymali się przy zaporze wodnej na Zbiorniku Czorsztyńskim. Musieli pokonać ponad trzysta schodów, aby móc podziwiać najwyższą w Polsce zaporę ziemną.
Wieczorem odbył się pożegnalny spacer po gościnnym Białym Dunajcu.
Nadszedł dzień powrotu. Ostatnim punktem programu był Kraków. Uczniowie zwiedzali min. Katedrę na Wawelu, Dzwon Zygmunta, Krypty Królewskie. Spacerowali po krakowskiej Starówce.
Po pięciu dniach pełni wrażeń i nowych doświadczeń wrócili do domu planując kolejną wycieczkę.