• Aktualności

     • Nasi uczniowie z wizytą w Domu Dziecka
      • Nasi uczniowie z wizytą w Domu Dziecka

      • 27.01.2019
      • 5 grudnia 2018 r., środa

       Kolejna akcja charytatywna – „ I Ty możesz zostać świętym Mikołajem” organizowana przez Szkolne Koło Wolontariatu zakończyła się sukcesem. Od połowy listopada do 5 grudnia trwała zbiórka produktów higieniczno-pielęgnacyjnych, artykułów szkolnych oraz baterii dla Domu Dziecka dla Małych Dzieci przy ul. Lnianej w Łodzi. Dzięki pomocy uczniów i rodziców zebrano sporą ilość w/w produktów, a także środki pieniężne, które zostały przeznaczone do zakupu słodkich paczek świątecznych dla 27 dzieci.
       W środę 5 grudnia, nasi wolontariusze odwiedzili Dom Dziecka i osobiście wręczyli zebrane prezenty wychowankom placówki. Spotkanie miało bardzo radosny charakter. Dzieci przyjęły naszych uczniów bardzo ciepło i zaprosiły do wspólnej zabawy.

       Wszystkim zaangażowanym w pomoc serdecznie dziękujemy!

     • Technologie z klasą w klasach siódmych 
      • Technologie z klasą w klasach siódmych 

      • 25.01.2018
      •  15 listopada 2018 r., środa

       Technologie z klasą to program skierowany do nauczycieli, którego bezpośrednimi odbiorcami są uczniowie klas siódmych szkoły podstawowej. W ramach programu na lekcjach informatyki zostaną zrealizowane zajęcia na temat nowoczesnych technologii, programowania i zagrożeń w sieci. Organizatorem jest Fundacja Uniwersytet Dzieci, a honorowy patronat objęło Ministerstwo Edukacji Narodowej.

       W dniu 15 listopada br. klasy VII a i VII b uczestniczyły w zajęciach "Jak dbać o swój wizerunek w sieci?" podczas których uczniowie poznali jak aktywność działania w internecie wpływa na wizerunek oraz jak świadomie o niego zadbać.Najciekawszą częścią lekcji były scenki przygotowane przez siódmoklasistów, podczas których prezentowali w jaki sposób wizerunek online może mieć wpływ na nasze życie offline.

     • Prezentacja projektów filmowych klasy V c
      • Prezentacja projektów filmowych klasy V c

      • 16.12.2018
      • 14 grudnia 2018 r., piątek

       W ubiegły piątek nastąpiła kolejna prezentacja filmów stworzonych przez uczniów naszej szkoły - tym razem swoje prace przedstawili uczniowie z klasy V c. Poznaliśmy m.in. historię uczennicy, która chciała nauczyć się matematyki, sylwetkę pani woźnej tłumaczącej uczniom szkolne zagadnienia oraz rolę, jaką w szkolnym życiu odgrywa mała piłeczka... Wszyscy byli pod wielkim wrażeniem pomysłów swoich kolegów, z radością podziwiali swoje prace, niekiedy śmiejąc się z zabawnych scenek przygotowanych przez innych. 

       Prace uczniów prezentujemy poniżej:

     • Mikołajkowy wyjazd na kręgle
      • Mikołajkowy wyjazd na kręgle

      • 14.12.2018
      • 13 grudnia 2018 r., czwartek

       Klasy IV wybrały się w czwartek do kręgielni. Gra w kręgle uczy dyscypliny oraz koncentracji. Rywalizacja o punkty dostarczyła dzieciom silnych, sportowych emocji. Pełni wrażeń i emocji wróciliśmy do szkoły, myśląc już o kolejnym wyjeździe.

     • "Młodzież wierna tradycjom niepodległościowym" - podsumowanie projektu
      • "Młodzież wierna tradycjom niepodległościowym" - podsumowanie projektu

      • 11.12.2018
      • 11 grudnia 2018 r., wtorek

       W naszej szkole od początku września był realizowany projekt  historyczny  „Na 100 Niepodległa”. Uczestnikami tego projektu byli uczniowie klas VII i VIII.  
       Podczas dzisiejszego apelu odbyło się krótkie podsumowanie ze  zrealizowanych działań, projekcja wywiadów, które przeprowadzili uczniowie z dziadkami, sąsiadami, którzy  pamiętają czasy II wojny światowej oraz wręczenie nagród za udział w konkursach.

       W ramach działań projektowych odbyły się:

       1. Lekcje muzealne i warsztaty w Muzeum Tradycji Niepodległościowej w Łodzi.

       2. Wycieczka edukacyjna do Warszawy "Młodzi o Niepodległości":

       - warsztaty w Muzeum Wojska Polskiego - Narodziny niepodległości,

       - zwiedzanie ekspozycji Muzeum Powstania Warszawskiego.

       3. Konkursy:

       - Z pieśnią na ustach dla Niepodległej - festiwal pieśni i piosenek niepodległościowych.

       - Niepodległa na afiszu – konkurs na plakat.

       4. Rajd rowerowy uczestników projektu do Czarnocina (obelisku upamiętniającego akcję dywersyjną). Oddanie hołdu bohaterom.

       5. Nagranie wywiadów z seniorami, którzy pamiętają czasy okupacji i swoimi opowieściami wzbogacili wiedzę młodego pokolenia na temat II wojny światowej.

       Uczniowie, którzy podjęli się tego zadania i przeprowadzali wywiady, a podczas apelu  opowiadali o tym, co usłyszeli na temat wojny, o przeżyciach swoich dziadków, byli bardzo poruszeni tymi opowieściami. Natomiast dla wszystkich uczniów obecnych na apelu przedstawione wspomnienia i autentyczne fakty z tamtych czasów usłyszane z ust świadków były i są z pewnością niezapomnianą lekcją historii.
       Zebrane materiały będą cenną pamiątką i dokumentem  przeszłości, ponieważ wszystkie te wspomnienia, to historia Polaków, mieszkańców naszej małej Ojczyzny oraz nas samych. Bo tylko dzięki tradycjom i więziom rodzinnym może przetrwać to co najcenniejsze – nasza tożsamość narodowa. 

       Ostatnim punktem apelu było rozdanie nagród zwycięzcom konkursów. Był to miły akcent kończący projekt „Na 100 Niepodległa” pn „Młodzież wierna tradycjom niepodległościowym”,  który był sfinansowany przez  Fundację BGK im. J.K. Steczkowskiego. 

     • Wysokie miejsce uczennicy gimnazjum w konkursie "Zdrowo, smacznie i tanio - menu KLUBU 37 SMAKÓW"
      • Wysokie miejsce uczennicy gimnazjum w konkursie "Zdrowo, smacznie i tanio - menu KLUBU 37 SMAKÓW"

      • 10.12.2018
      • 10 grudnia, 2018 r., poniedziałek

       Miło nam poinformować, że praca jednej z uczennic - Weroniki Furmanek z klasy III B gimnazjum - dostała się do półfinału ogólnopolskiego konkursu na prezentację multimedialną pod nazwą "Zdrowo, smacznie i tanio - menu KLUBU 37 SMAKÓW" organizowanego przez Szkołę Podstawową nr 37 w Tychach i Stowarzyszenia Komputer i Sprawy Szkoły. Zadanie konkursowe łączyło w sobie wiedzę i umiejętności informatyczne, matematyczne i gastronomiczne.

       Weronika zajęła w półfinale wysokie VI miejsce. Niestety do finału konkursu zakwalifikowało się tylko pięcioro uczniów z lokat I - V.

       Gratulujemy Weronice sukcesu!

     • Filmowcy z klasy V b zachęcają do uczenia się!
      • Filmowcy z klasy V b zachęcają do uczenia się!

      • 07.12.2018
      • 7 grudnia 2018 r., piątek

       W ramach lekcji TIK uczniowie klasy V b zamienili się w filmowców, którzy z pomocą iPadów stworzyli reklamy szkoły i uczenia się. Choć zadanie z którym musieli zmierzyć się piątoklasiści nie należało do najłatwiejszych, poradzili sobie z nim doskonale. Samodzielnie stworzyli koncepcję filmu, projekt scenariusza i wcielili się w rolę aktorów, reżyserów i producentów filmowych. Zadanie projektowe okazało się być świetnym ćwiczeniem umiejętności pracy w zespole, rozwijało kreatywność oraz umiejętności informatyczne uczniów. Eekty pracy młodych filmowców można zobaczyć poniżej...

     • Dzielnicowi w szkole - bezpieczeństwo i profilaktyka
      • Dzielnicowi w szkole - bezpieczeństwo i profilaktyka

      • 04.12.2018
      • 4 grudnia 2018 r., wtorek

       W ramach działań profilaktycznych w naszej szkole odbyły się prelekcje  na temat: bezpieczeństwa uczniów na terenie szkoły, agresji słownej, która wyrządza wiele złego, zakazie używaniu telefonów komórkowych na terenie szkoły oraz cyberprzemocy w sieci. Uczestnikami spotkań z funkcjonariuszami byli uczniowie klas czwartych.

       Podczas lekcji omówione zostały najczęściej występujące formy przemocy fizycznej: szarpanie, popychanie, kopanie…, psychicznej: obrażanie, wyzywanie, wulgarne słownictwo… oraz przemocy z wykorzystaniem sieci i telefonu komórkowego: nękanie, straszenie, publikowanie ośmieszających zdjęć i filmów, szantaż, podszywanie się za kogoś innego, pisanie obraźliwych komentarzy i wyzwisk. Dzielnicowy nie tylko poruszył tematykę związaną z odpowiedzialnością karną, jaką mogą ponieść nieletni za swoje czyny. Wskazywał na zagrożenia wynikające z nieprzestrzegania bezpieczeństwa w szkole wynikające z nieodpowiedzialnego zachowania. Ostrzegał przed pochopnym udostępnianiem w Internecie swoich danych osobowych, zdjęć i filmów. Zwrócił także uwagę na konieczność ograniczonego zaufania do osób poznanych w sieci. Zachęcał uczniów do tego, aby w sytuacji zagrożenia szukali wsparcia u dorosłych – rodziców, nauczycieli i innych zaufanych osób.

     • Zwycięstwo w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o HIV i AIDS
      • Zwycięstwo w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o HIV i AIDS

      • 27.01.2019
      • 4 grudnia 2018 r., wtorek

       Nasza szkoła uczestniczyła w Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy o HIV i AIDS adresowanym do młodzieży gimnazjalnej i uczniów klas VII i VIII szkół podstawowych. Konkurs przygotowany został przez Liceum Ogólnokształcące im. Jana Karskiego w Wiśniowej Górze we współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Łodzi oraz Pełnomocnikiem Wójta gminy Andrespol Ds. Uzależnień i Patologii Społecznej. Jego celem było nabycie i poszerzenie wiedzy o HIV/AIDS, zaangażowanie młodzieży do działań profilaktycznych, kształtowanie odpowiedniej postawy wobec własnego zdrowia oraz rozwinięcie postawy empatii i akceptacji wobec osób żyjących z HIV.

       Konkurs składał się z dwóch etapów, w pierwszym (eliminacyjnym) uczniowie rozwiązywali test wiedzy. W naszej szkole eliminacje odbyły się 30 listopada 2018 r., przystąpiło do nich kilkunastu uczniów, a najwyższy wynik uzyskali gimnazjaliści: Julia Dubla, Maciej Owczarek i Krystian Comporek i to oni reprezentowali Kurowice w drugim etapie.

       W finale rywalizowało ze sobą 6 drużyn: Szkoła Podstawowa w Gałkowie Dużym, Szkoła Podstawowa w Justynowie, Szkoła Podstawowa nr 1 w Koluszkach, Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące w Wiśniowej Górze oraz Zespół Szkół w Kurowicach. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu wiedzy, zaprezentowanie scenki oraz udzielenie ustnej odpowiedzi na wylosowane pytania. Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużą znajomością tematyki, rywalizacja była bardzo wyrównana, ale to nasi uczniowie zajęli I miejsce.

       Gratulujemy zwycięzcom!

     • Andrzejkowe wróżby
      • Andrzejkowe wróżby

      • 30.11.2018
      • 30 listopada 2018 r., piątek

       Kiedy wieczór andrzejkowy rzuci
       na nas swoje czary,

       wróżbie wierzyć jest gotowy,
       każdy nawet niedowiarek.
       W ostatnim dniu listopada,
       powróżyć sobie wypada,
       powróżyć czymkolwiek, warto;
       wyciągniętą z talii kartą,
       butami, stopionym woskiem,
       by przyszłość poznać choć troszkę.

     • Klasy IV udały się z Teatrem Muzycznym w Łodzi w pełną przygód, musicalową podróż!
      • Klasy IV udały się z Teatrem Muzycznym w Łodzi w pełną przygód, musicalową podróż!

      • 29.11.2018
      • 29 listopada 2018 r., czwartek

       Klasy IV udały się z Teatrem Muzycznym w Łodzi w pełną przygód, musicalową podróż! Madagaskar to przygodowy spektakl o zwierzętach z nowojorskiego zoo, które niespodziewanie trafiają na zamieszkaną przez lemury wyspę. A wszystko to dzięki (a może przez) Marte’go, który zapragnął życia na wolności. Czy jednak dla rozleniwionych zwierząt w zoo powrót do natury jest w ogóle możliwy? Okazuje się, że to wcale nie takie proste. Przyjaźniący się na co dzień bohaterowie będą musieli się bowiem zmierzyć ze… swoimi zwierzęcymi instynktami. Dylemat – mieć przyjaciela czy zjeść przyjaciela – to wyzwanie, przed którym stanie mięsożerny lew Alex i jego kompania. Na szczęście pomysłowe zwierzaki są w stanie znaleźć wyjście z trudnej sytuacji.

       Ale to chyba wcale nie fabuła jest atutem spektaklu – tę bowiem wielu naszych uczniów zna już z filmu animowanego. Wrażenie na wszystkich zrobiła przede wszystkim wizualna oprawa przedstawienia. To oczywiście piękne, kolorowe dekoracje – obrazujące najpierw zoo i miasto, a następnie ocean i wyspę. Duże wrażenie zrobił na nas kołyszący się na scenie statek, którym płynęli bohaterowie.

       Nasi uczniowie żywo reagowali na spektakl, śmiali się, klaskali a nawet śpiewali i tańczyli. I to nie tylko podczas musicalu. Po spektaklu w foyer można było zaobserwować roztańczone dzieci, którym chyba nie śpieszyło się do domu, a przed teatrem podśpiewywali piosenkę „Wyginam śmiało ciało”.

        

     • Pomagamy dzieciom z Domu Dziecka
      • Pomagamy dzieciom z Domu Dziecka

      • 29.11.2018
      • 28 listopada 2018 r., środa

       Drodzy Uczniowie, Rodzice, Nauczyciele do 6 grudnia 2018 r. Samorzad Uczniowski organizuje akcję charytatywną na rzecz  Wychowanków Domu Dziecka dla Małych Dzieci przy ulicy Lnianej 9 w Łodzi.

       Potrzebne są:

       • środki higieniczne i pielęgnacyjne dla maluchów (pampersy, chusteczki nawilżane, proszki do prania, szampony, żele do mycia, kremy, szczoteczki do zebów, itp.)
       • Artykuły papiernicze
       • Zabawki edukacyjne dla dzieci
       • Baterie (paluszki)

       Dary można składać do specjalnie przygotowanych pojemników lub bezpośrednio do pokoju nauczycielskiego w Gimnazjum.

     • Spotkanie z doradcą zawodowym
      • Spotkanie z doradcą zawodowym

      • 30.11.2018
      • 28 listopada 2018 r., środa

       Przed uczniami klas III gimnazjum i klas VIII SP ważne decyzje. Uczniowie przygotowują się do wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Aby pomóc im w planowaniu swojej przyszłości młodzież uczestniczyła w zajęciach z doradcą zawodowym z ŁCDNiKP  p. Ewą Koper. Gimnazjaliści 24 października, a uczniowie klas VIII 28 listopada. 

       W trakcie zajęć młodzież miała możliwość określenia swoich predyspozycji zawodowych. Mogła podzielić się wątpliwościami towarzyszącymi wyborom oraz porozmawiać z doradcą zawodowym. Uczniowie dowiedzieli się co ma wpływ na wybór szkoły oraz jakie zalety ma nauka w liceum, techniku lub szkole branżowej.

       Mamy nadzieje, że przeprowadzone zajęcia zaowocują trafnym wyborem szkoły naszych uczniów.

     • „Św. Jadwiga uczy nas miłości i mądrości”.
      • „Św. Jadwiga uczy nas miłości i mądrości”.

      • 27.11.2018
      • 27 listopada 2018 r., wtorek

       Po raz ostatni odbyła się w naszej szkole  uroczystość poświęcona św. Jadwidze Królowej Polski, która przez S9 lat była patronką Gimnazjum. Myślą przewodnią były słowa Jana Pawła II „Św. Jadwiga uczy nas miłości i mądrości”.
       Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu szkoły. Następnie uczniowie z klasy III B w bardzo przystępny i ciekawy sposób przybliżyli postać Królowej Jadwigi i jej zasługi dla naszego kraju.
       Jednemu z uczniów – Jaśkowi, który miał się przygotować do konkursu, śni się Jadwiga, król Jagiełło oraz robotnik, któremu królowa podarowała złotą klamrę od bucika. Wszystkie postacie odpowiadają na pytania Jaśka, tym samym dostarczając mu informacji na temat życia Królowej Polski.
       Bardzo wzruszający był końcowy fragment  akademii, kiedy to Jadwiga zwróciła się do Orła Białego – patrona Szkoły Podstawowej i przekazała mu życzenia, by uczniowie pod Jego skrzydłami byli chłonni wiedzy, poznawali świat, rozwijali swoje talenty i osiągali sukcesy.

     • Turniej Rugby Tag - eliminacje
      • Turniej Rugby Tag - eliminacje

      • 04.12.2018
      • 23 listopada 2018 r., piątek

       W dniu 23 listopada odbył się Eliminacyjny Turniej Rugby Tag. Udział brały drużyny składające się z uczniów klas 4, 5 i 6. Reprezentanci SP w Kurowicach zajęli natępujące miejsca: 

       klasa 6 - 2 miejsce,

       klasa 5 - 4 miejsce,

       klasa 4 - 1 miejsce.

       Drużyny z 1 i 2 miejsca przeszły do następnej fazy rozgrywek. Gratulujemy i życzymy powodzenia w przyszłości.

     • "Nigdy jeden naród nie może rozwijać się kosztem drugiego ..."
      • "Nigdy jeden naród nie może rozwijać się kosztem drugiego ..."

      • 27.11.2018
      • 20 listopada 2018 r., wtorek

       Muzeum i Miejsce Pamięci powstałe na terenach byłych nazistowskich obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau, jest miejscem, które każdy człowiek powinien odwiedzić chociaż raz w życiu, by uświadomić sobie ogrom zbrodni dokonanych w czasie II wojny światowej. To właśnie to miejsce stało się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni popełnionych na Polakach, Romach, Rosjanach i innych nacjach.
       Na lekcję historii do Auschwitz-Birkenau wybrali się gimnazjaliści naszej szkoły.
       Uczniowie zwiedzając byłe obozy dowiedzieli się o pierwszych eksperymentach uśmiercania przy użyciu Cyklonu B, masowym mordowaniu Żydów, eksperymentach medycznych na więźniach, egzekucjach przez rozstrzelanie. Oprócz tego zobaczyli centralny areszt obozowy w bloku nr 11 dla więźniów z wszystkich części obozowego kompleksu, celę o. Maksymiliana Kolbe, który w obozie koncentracyjnym spędził niecałe trzy miesiące, gdyż oddał życie za innego więźnia.
       W obozie Birkenau, w którym zamordowano około miliona Żydów, gimnazjaliści zwiedzili komory gazowe i prymitywne baraki więźniarskie. Uczniowie z powagą, zainteresowaniem i w nieprawdopodobnej wręcz ciszy wsłuchiwali się w słowa przewodników, przeżywali historie więźniów ukazane na muzealnych wystawach. Obejrzenie filmu, czy przeczytanie książki to jedno, ale zobaczyć na własne oczy buty należące do ofiar, wysłuchać wręcz niewyobrażalnych prawdziwych historii wywiera na uczestnikach ogromne wrażenie i pozostawiła w pamięci obrazy, o których trudno zapomnieć.
       Tak przeżyta lekcja historii musi poruszać i poruszyła do głębi każdego.

     • Lekcja historii i patriotyzmu w Warszawie
      • Lekcja historii i patriotyzmu w Warszawie

      • 27.11.2018
      • 15 listopada 2018 r., czwartek

       Uczniowie klas VII i VIII w ramach konkursu grantowego "Na 100 Niepodległa" uczestniczyli w wycieczce do Warszawy. Program zwiedzania był bogaty. Od rana wycieczkowicze spacerowali po Starym Mieście. Widzieli bazylikę św. Jana, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta III Wazy, pomnik Małego Powstańca - jest to wzruszająca rzeźba kilkuletniego chłopca w zbyt dużym hełmie i z karabinem w dłonich. W dalszej części młodzież zwiedzała Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie mogła przybliżyć sobie obraz jednego z najtragitniejszych wydarzeń naszej historii. Obraz, gdzie nasi rodacy mężnie, heroicznie i bohatersko walczyli o wolność stolicy. Ekspozycje Muzeum ukazywały życie codzienne powstańców i zwykłych warszawiaków, grozę walk, umundurowanie, broń, wygląd kanałów, fotografie autentycznych scen powstańczych. Uczestnicy wycieczki obejrzeli również przejmujący film w 3D pt. „Miasto ruin", pokazujący Warszawę zaraz po wyzwoleniu. Wizyta w muzeum była niesamowitą lekcją historii, która pozostanie długo w pamięci.Kolejne miejsce, które odwiedzili siódmoklasisci to Grób Nieznanego Żołnierza. Uczniowie, wspólnie z ćwiczącymi tego dnia na plau żołnierzami odśpiewali hymn państwowy, tym samym oddali hołd poległym. Ostanim punktem programu było Muzeum Wojska Polskiego. Zgromadzone w gablotach eksponaty: broń, mundury i przedmioty codziennego użytku pozwoliły zwiedzajacym lepiej zrozumieć i wyobrazić sobie realia czasów powstańczych, wojennych i wysiłek żołnierza polskiego w walce o Niepodległość naszej Ojczyzny. Na zewnątrz uczniowie obejrzeli imponującą kolekcję armat, czołgów, wozów bojowych, samolotów i śmigłowców. To była bardzo patriotyczna wycieczka i pouczająca lekcji historii.

       Wycieczka została sfinansowana przez Fundację BGK im. J.K. Steczkowskiego w ramach projektu pt: "Młodzież wierna tradycjom niepodległościowym". 

     • Międzynarodowy Konkurs Informatyczny "Bóbr"
      • Międzynarodowy Konkurs Informatyczny "Bóbr"

      • 04.12.2018
      • 14 listopada 2018 r., środa

       Wzorem ubiegłego roku chętni uczniowie naszej szkoły wzięli udział w polskiej edycji Międzynarodowego Konkursu Informatycznego "Bóbr". Zadaniem uczniów było rozwiązanie 24 zadań wymagających od uczestników nie tylko wiedzy, ale też umiejętności rozwiązywania problemów i myślenia komputacyjnego. Choć zadania nie należały do najłatwiejszych wielu uczniów ocenia dobrze swój udział w konkursie. W tym roku patronat honorowy nad konkursem objęły aż trzy ministerstwa: Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Cyfryzacji. Czekamy z niecierpliwością na wyniki!

  • Kontakty

   • Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kurowicach
   • sekretariat@kurowice.edu.pl
   • sekretariat@kurowice.edu.pl
   • tel./fax (42) 214 00 84
   • Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kurowicach Kurowice ul. Szkolna 1 95-006 Brójce