• Aktualności

            • „Zapraszamy do ekopracowni pod chmurką”

            • 31.05.2019
            • 31 maja 2019 r., piątek

              Zapraszamy rodziców i dzieci do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu w naszej nowej EKOPRACOWNI POD CHMURKĄ. Znajdziecie tu plenerowe gry i tablice edukacyjne, z których dzieci dowiedzą się m.in., czym jest przyroda i jaki wpływ ma działalność człowieka na stan środowiska. Gry dydaktyczne i zabawy ruchowe realizowane na ścieżce sensorycznej w ogrodzie wyrobią sprawność fizyczną, orientację w terenie i usprawniają myślenie logiczne najmłodszych. A plenerowa gra terenowa – GRA KOŁO WIEDZY – MINERAŁY ma na celu zainteresowanie dzieci przyrodą nieożywioną. Będą mogły one odbyć wycieczkę w „czasie geologicznym”, podczas której będą miały okazję zaobserwować zmieniające się oblicze naszej planety.

              W dzisiejszych czasach coraz więcej osób spędza czas przed telewizorem bądź przed komputerem. Wynikiem tego często jest zmęczony organizm, problem z koncentracją, pamięcią i niestety gorsze zdrowie. Skutkiem braku ruchu jest powstawanie wielu chorób, m.in. otyłości. Osoby, które same zamykają się w pomieszczeniu mogą mieć też gorsze relacje z rodziną czy znajomymi, ponieważ zaniedbują ich takim zachowaniem. Wirtualny świat może być poważnym nałogiem.

              Bardzo ważne jest, by każdego dnia spędzać trochę czasu na świeżym powietrzu. Można wykorzystać go tam w różny sposób – jeżdżąc na deskorolce, na rowerze, grając w gry zespołowe, biegając, spacerując – opcji jest naprawdę mnóstwo. Każdy może wybrać idealne zajęcie dla siebie, dopasowując je do swoich zainteresowań. Każdy sposób spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne jak i psychiczne.

              Zapraszamy

          • Wycieczka w góry!
            • Wycieczka w góry!

            • 21.05.2019
            • 15-17 maja 2019 r.

              W dniach 15 – 17 maja uczniowie klas IV A i IV B uczestniczyli w wycieczce szkolnej w góry. Podczas drogi obejrzeli w Jurze Krakowsko – Częstochowskiej ruiny w Zamku Ogrodzieńcu. Po przybyciu do Białego Dunajca zostali zakwaterowani w pensjonacie „U Haliny”,  z którego odbywały się wycieczki. Drugi dzień to już prawdziwa górska wyprawa! Cel – Kasprowy Wierch. Przejazd kolejką na Kasprowy Wierch wszyscy zapamiętamy do końca życia. Po wszystkim odpoczynek na Krupówkach był dla wszystkich wskazany. Spośród licznych atrakcji tej wycieczki warto wspomnieć o termach w Szaflarach, czyli Aquaparku z wodą pochodzącą z gorących źródeł. Ostatni dzień wycieczki to trasa turystyczna, głównego szlaku Kopalni Soli „Wieliczka”. Podziwialiśmy tam wykute w soli piękne komory, niesamowite podziemne jeziora, majestatyczne konstrukcje ciesielskie i unikalne solne rzeźby. Mieliśmy do przejścia blisko 3 kilometry krętych korytarzy, do pokonania 800 schodów i zejście na głębokość 135 metrów pod ziemię. Podczas tej wycieczki mogliśmy się wiele nauczyć oraz zobaczyć dużo pięknych zakątków. Poznaliśmy uroki Tatr i Zakopanego. Wycieczka ta pokazała nam jak w naszym kraju jest pięknie i że warto tutaj mieszkać i zwiedzać jego zakątki.

          • Promem przez Bałtyk
            • Promem przez Bałtyk

            • 20.05.2019
            • 13-17 maja 2019 r., poniedziałek-piątek

              Grupa uczniów z klas 7A i 7B oraz 8A pod opieką nauczycieli wyruszyła na wycieczkę nad polskie morze oraz w rejs promem do Szwecji.
              Pierwszym miejscem jaki zwiedzali  był zamek w Malborku. Uczestnicy  spacerowali po najważniejszych komnatach dawnej stolicy panów krzyżackich. Dwugodzinna trasa prowadziła m. in. przez Wielki Refektarz, Pałac Wielkich Mistrzów, kapitularz oraz kościół Najświętszej Maryi Panny – serce życia duchowego i stołeczną świątynię zakonu. Po zwiedzaniu wycieczkowicze ruszyli do Gdyni w kierunku terminalu promowego. Tam wszyscy otrzymali karty pokładowe i po chwili oczekiwania rozpoczęła się odprawa pasażerska na prom do Karlskrony. Punktualnie o 19:30 statek ruszył w rejs. Około godziny 6 rano zbliżyli się do szwedzkiego wybrzeża i podczas śniadania, przez okna, mogli podziwiać mnóstwo urokliwych, większych i mniejszych, wysepek zwanych szkierami. Po zejściu na ląd, na grupę czekała Pani Przewodniczka oraz autokar, którym poruszali się w czasie pobytu w regionach Kalskrona, Kalmar i Olandia. Uczniowie w trakcie całodziennej wycieczki poznali tajemnicze zakątki nadmorskich miejscowości:

              - przepiękną Karlskronę, w tym Muzeum Morskie. Wśród wielu wystaw i ekspozycji największym zainteresowaniem cieszył się okręt podwodny oraz spacer specjalnym tunelem po bałtyckim dnie,

              - wyspę Olandię, podczas podróży Przewodniczka opowiadała ciekawostki o Szwecji, Szwedach, miejscowej kulturze i zwyczajach. Następnie przejechaliśmy najdłuższym mostem w Szwecji (ponad 6 km), który łączy stały ląd z wyspą Olandią i zawieszony jest nad Cieśniną Kalmarską. Na Olandii był czas, aby odpocząć i dobrze się bawić.

              -  urokliwy Kalmar z domkami wybudowanymi w XII wieku, które jako nieliczne przetrwały wielki pożar miasta z 1765 roku. Domki po szwedzku nazywane są Tripp, trapp, trull co oznacza grę w kółko i krzyżyk. 

              Po całodziennym zwiedzaniu Szwecji  był czas na zakupy, a po nich wszyscy wrócili do terminalu promowego. Po zaokrętowaniu, można było zaobserwować jak ogromny prom manewruje między wyspami i mieliznami w stronę otwartego morza. Rano w Gdyni przywitała uczniów i nauczycieli piękna pogoda. W dobrych humorach ruszyli na zwiedzanie Muzeum Solidarności. Tam spotkali byłego prezydenta, współzałożyciela i pierwszego przewodniczącego NSZZ „Solidarność” Lecha Wałęsę.

              W czwartek na mapie podróży znalazła się Krynica Morska i spacer brzegiem pięknego polskiego morza.

              W drodze powrotnej do domu wycieczkowicze zatrzymali się w Toruniu, Tam zwiedzili bunkier i przeżyli symulację nalotu bombowego.

              Na własnej skórze poczuli namiastkę tego, przez co niegdyś przechodziła ludność w naszym kraju. Usłyszeli przerażające dźwięki syren alarmowych, odgłosy silników bombardujących samolotów, a także dźwięki samych wybuchów bombowych. Z całą pewnością była to atrakcja, która dostarczyła niezapomnianych wrażeń.

              Po godzinie 17:00 grupa wycieczkowa była już w Kurowicach. Czas wycieczki był bardzo intensywny, ale udany. Pogoda sprzyjała, więc uczniowie wolny czas spędzali na zabawach i grach ruchowych na świeżym powietrzu.

          • Uczniowie na dniach otwartych w...
            • Uczniowie na dniach otwartych w...

            • 24.05.2019
            • 16 maja 2019 r. czwartek

              Przed nimi trudny wybór - nowa szkoła, dlatego też uczniowie klas III gimnazjum i VIIIb odwiedzili Liceum Ogólnokształcące w Wisniowej Górze. w ramach dni otwartych zwiedzili szkołę, poznali ofertę edukacyjną  oraz ucestniczyli w aktrakcjach przygotowanych przez szkołę.

          • Konkurs kaligraficzny
            • Konkurs kaligraficzny

            • 23.05.2019
            • 8 maja 2019 r., środa

              Ręcznego pisania nic nie jest w stanie zastąpić, nawet to, że żyjemy w  dobie komputerów, smartfonów itp. Mając na uwadze troskę o rozpowszechnienie wśród dzieci dbałości o staranne, kształtne i estetyczne pismo odbył się w naszej szkole „Międzyszkolny Konkurs Kaligraficzny”. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z: Bukowca, Woli Rakowej i Kurowic.  Zadaniem było staranne i bezbłędne przepisanie tekstu wskazanego przez organizatorów. Charakter pisma uczniów zachwycił komisję, która przyznała nagrody i wyróżnienia.

              I m-ce i tytuł Mistrza Kaligrafii w kategorii klas 1 zdobyła Martyna Kępka z Kurowic

              I m-ce w kat. klas 2 Katarzyna Dybowska z Woli Rakowej

              I m-ce z kat. klas 3 Lilly Lipiec z Bukowca

              wyróżnienia otrzymali Szymon Kępka z Kurowic i Lena Pabich z Bukowca

          • Bezkręgowce wodne - zajęcia przyrodnicze
            • Bezkręgowce wodne - zajęcia przyrodnicze

            • 20.05.2019
            • 6 maja 2019 r., poniedziałek

              W ramach projektu „Czysta woda prawem człowieka”  uczniowie z klasy 7a, 7b i 8a byli w Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej  w Rogowie na zajęciach  przyrodniczych. Lekcja składała się z dwóch części. W części terenowej uczniowie samodzielnie odławiali zwierzęta bezkręgowe żyjące w stawie. Następnie, w sali, rozpoznawali złowione żyjątka na podstawie otrzymanych przewodników. Rysowali i omawiali wybrane gatunki zwierząt, poznawali ich przystosowania do życia w wodzie. Próbowali ocenić jakość wody na podstawie odłowionych organizmów.

          • Ogólnopolski konkurs z języka angielskiego
            • Ogólnopolski konkurs z języka angielskiego

            • 19.05.2019
            • 6 maja 2019 r., poniedziałek

              Uczniowie klas 4,6,7 i 8 wzięli udział w ogólnopolskim konkursie z języka angielskiego ‘forget- me- not’

              Cele konkursu to:

              • Rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania językiem angielskim
              • Podniesienie umiejętności językowych
              • Promowanie czytelnictwa
              • Podniesienie samooceny uczniów

              Uczniowie chętnie przystąpili do konkursu, ponieważ zakres wiedzy i umiejętności był dokładnie określony, a sposób nauki był ciekawy i przyjemny: na bazie opowiadań, sentencji i współczesnych piosenek. Teraz czekamy na wyniki i za wszystkich mocno trzymamy kciuki👍

          • Woda - niezwykła substancja
            • Woda - niezwykła substancja

            • 19.05.2019
            • 4 kwietnia 2019 r., czwartek

              Apel z okazji Światowego Dnia Wody w naszej szkole odbył się 4 kwietnia. Było to kolejne zadanie przygotowane  w ramach projektu  „Czysta woda prawem  człowieka”.

              Apel przygotowało Koło Ekologiczne wraz z klasa VIa.  Był przedstawienie, pokaz doświadczeń chemicznych związanych z wodą, quiz o wodzie- nagroda butelka wody ( sponsor Święcicki), film pokazujący skutki braku wody na kuli ziemskiej, rozprowadzane również były bransoletki PAH, a dochód ze sprzedaży został przekazany organizacji na budowę studni w Afryce.

        • Aktualny czas

          • Piątek26.04.2024