• Aktualności

          • "Jeszcze Polska nie zginęła..., czyli w drodze ku niepodległości"
            • "Jeszcze Polska nie zginęła..., czyli w drodze ku niepodległości"

            • 27.04.2018
            • 27 kwietnia 2018 r., piątek

              11 listopada 2018 roku mija 100. rocznica odzyskania niepodległości. Z tej okazji, już od początku roku szkolnego, nasi uczniowie przygotowują się do obchodów tego ważnego święta biorąc udział w konkursach, tworząc gazetki czy przedstawienia z okazji świąt państwowych. Jednym z zaplanowanych działań rocznicowych był dzisiejszy konkurs historyczny. Jego celem było pogłębienie i utrwalenie wiedzy historycznej na temat walki i czynu niepodległościowego, a także krzewienie idei patriotyzmu i szacunku dla minionych pokoleń oraz kształtowanie uczucia dla poszanowania polskiego dziedzictwa historycznego i kulturowego.
              Zadania konkursowe były zróżnicowane.  Uczniowie musieli dopisać daty do wydarzeń, rozpoznać postacie historyczne, uzupełnić tekst "Mazurka Dąbrowskiego" oraz "Roty", przyporządkować nazwisko wynalazcy do wynalazku itp. W sumie nasi młodzi Polacy musieli zmierzyć się z 12 zadaniami. Poradzili sobie znakomicie. Wszyscy wykazali się dużą wiedzą, odpowiadając na większość konkursowych pytań.
              I miejsce zajęła drużyna w składzie: Julia Biernacka, Weronika Pierzchałka, Hubert Pytka.
              II miejsce zajęła drużyna w składzie: Julia Kosiada, Paulina Comporek, Mikołaj Rusinkiewicz.
              III miejsce zajęła drużyna w składzie: Aleksandra Milewska, Wiktoria Pach, Rafał Frączkowski.
              Wszystkim uczestnikom Pani Dyrektor Marzenna Opoka-Szewc wręczyła pamiątkowe dyplomy, pogratulowała zapału i zdobytej wiedzy.

          • Kolejne projekty zaprezentowane!
            • Kolejne projekty zaprezentowane!

            • 27.04.2018
            • 27 kwietnia 2018 r., piątek

              Ten tydzień zakończył się dla uczniów klas II B i III C prezentacją projektów, które przygotowywali w ramach przedmiotu "Wdrażanie do pracy metodą projektu".

              Zadaniem drugoklasistów było zebranie i opracowanie danych statystycznych dotyczących wybranego zagadnienia. Uczniowie przygotowali ankiety dla swoich szkolnych kolegów ze szkoły podstawowej i gimnazjum, a następnie przygotowali wykresy i wnioski z nich płynące. W ten sposób wykorzystywali zdobytą wiedzę z zakresu matematyki i informatyki, ale też ćwiczyli kompetencje miękkie przydatne na rynku pracy (m.in. umiejętność pracy w grupie). Zadanie projektowe pozwoliło gimnazjalistom bliżej poznać społeczność naszej szkoły (i nie tylko!).

              Z kolei zadanie uczniów klasy trzeciej dotyczyło stworzenie internetowego bloga na temat wybranego przez gimnazjalistów zawodu. Zainteresowaniem grup projektowych cieszyły się zawód stylisty, fryzjerki, weterynarza, strażaka i informatyka. Uczniowie prezentowali wady i zalety pracy na danym stanowisku, zarys ścieżki edukacyjnej jaka stoi przed kandydatem do danego zawodu, informacje z danej branży. Uzupełnieniem była prezentacja wywiadów z przedstawicielami danej profesji, która pozwoliła uczniom bliżej poznać rynek pracy i ocenić atraktycjność danego zawodu. Informacje zebrane przez trzecioklasistów były także wskazówką w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej.

          • Patriotyzm nie musi być nudny i patriota to wcale nie męczennik. Ale ktoś, kto promuje i doskonali samego siebie. A tym samym swój kraj.
            • Patriotyzm nie musi być nudny i patriota to wcale nie męczennik. Ale ktoś, kto promuje i doskonali samego siebie. A tym samym swój kraj.

            • 26.04.2018
            • 26 kwietnia 2018 r., czwartek

              Konstytucja uchwalona 3 maja 1791 roku  pozwoliła przetrwać naszym przodkom okres zaborów, przyczyniła się do zachowania tożsamości narodowej i w konsekwencji doprowadziła do odzyskania niepodległości w 1918 roku. Zdaniem dwóch współautorów Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.
              Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, uczniowie klasy VB oraz chór szkolny pod kierunkiem nauczycielek: Justyny Sochackiej i Magdaleny Przybylskiej przygotowali część artystyczną.
              Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie przybliżyli najważniejsze fakty z historii, które miały wpływ na uchwalenie Ustawy Rządowej regulującej ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Przedstawili okoliczności, w jakich doszło do przyjęcia ustawy, wyjaśnili czego dotyczyła, jakie sprawy regulowała i dlaczego miała tak ważne znaczenie dla Polski.
              Przedstawienie wzbogacone zostało pieśniami o tematyce patriotycznej. A na zakończenie odśpiewano hymn naszej szkoły.
              Ten dzień był wspaniałą okazją, by uzmysłowić wszystkim obecnym na apelu rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm.

          • Przed ostateczną decyzją... wizyta w Liceum Ogólnokształcącym w Wiśniowej Górze
            • Przed ostateczną decyzją... wizyta w Liceum Ogólnokształcącym w Wiśniowej Górze

            • 26.04.2018
            • 26 kwietnia 2018 r., czwartek

              26 kwietnia 2018 r. uczniowie klas III odwiedzili Liceum Ogólnokształcące im. Jana Karskiego w Wiśniowej Górze.  Młodzież została zapoznana z ofertą edukacyjną liceum, zwiedziła szkołę oraz wzięła udział w zajęciach organizowanych w ramach dnia otwartego: spotkaniu z przedstawicielami służb mundurowych, pokazie musztry przygotowany przez uczniów klas mundurowych, ćwiczeniach  strzeleckich, przygotowanych przez Jednostkę Strzelecką 4008 z Łodzi, rozwiązywaniu zagadek i quizów z zakresu języka polskiego, matematyki oraz języka obcego.

          • Przedstawienie o tolerancji
            • Przedstawienie o tolerancji

            • 24.04.2018
            • 24 kwietnia 2018 r., wtorek

              Dnia 24 kwietnia gościliśmy w szkole podopiecznych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno -  Wychowawczego z Koluszek. Niepełnosprawna młodzież zaprezentowała uczniom klas III i IV przedstawienie „Poczwarka”,  poruszające problem osób odrzuconych i stygmatyzowanych w swoim środowisku. Przedstawienie było wstępem do warsztatów na temat tolerancji i akceptacji wobec inności, niepełnosprawności, które poprowadziła pani psycholog Aneta Szymańska-Klepacz.
              Mamy nadzieję, że przekaz przedstawienia mówiący o wartości i bogactwie, jakie każdy człowiek ma w sobie, pozostanie na długo w pamięci uczestników dzisiejszego spotkania.

            • Z WOPR-em bezpieczniej

            • 27.04.2018
            • 25 kwietnia 2018 r., środa

              W dniu 25 kwietnia 2018 r. odbyły się eliminacje do XV edycji konkursu Z WOPR-em bezpieczniej. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 3A oraz 2A. Konkurencjami eliminacji były: test wiedzy składający się z 50 pytań z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz dwie konkurecje ratowniczo-pływackie na basenie - nurkowanie pod przeszkodą i imitacja holowania .Wyniki już wkrótce. Trzymamy kciuki, aby jak najwięcej osób zakwalifikowało się do finału wojewódzkiego, który odbędzie się za miesiąc.

          • Edukacja na łonie natury w Rogowie
            • Edukacja na łonie natury w Rogowie

            • 24.04.2018
            • 24 kwietnia 2018 r., wtorek

              Uczniowie z klas V i VI w ramach Programu Edukacji Ekologicznej „NIE dla emisji pyłów i gazów”  pojechali do Rogowa na specjalnie przygotowane zajęcia dydaktyczne.
              Na początek wycieczkowicze zwiedzili Arboretum, gdzie utrwalili swoją wiedzę o gatunkach roślin ozdobnych uprawianych w gruncie. Pani przewodnik w przystępny i interesujący sposób przypomniała uczniom podstawowe wiadomości o poszczególnych gatunkach. Szczególnie dokładnie omówiła grupy drzew iglastych, gatunki magnolii, różaneczników oraz klonów.
              Potem uczestnicy odbyli
              nietypową lekcję z kartami pracy w Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie, a na koniec wyposażeni w mapy i kompasy udali się do lasu na zajęcia pt. „Śladami młodego tropiciela”. Uczniowie musieli odszukać znaki, które stworzone zostały przez człowieka. Te odnalezione ślady ludzkich rąk zaznaczali na mapie.
              Była to ciekawa lekcja botaniki.

          • Gimnazjaliści na łódzkiej premierze “Alibi od zaraz” w gwiazdorskiej obsadzie Teatru Capitol
            • Gimnazjaliści na łódzkiej premierze “Alibi od zaraz” w gwiazdorskiej obsadzie Teatru Capitol

            • 24.04.2018
            • 23 kwietnia 2018 r., poniedziałek

              W poniedziałkowy wieczór, uczniowie klasy trzeciej obejrzeli w Teatrze Muzycznym łódzką premierę “Alibi od zaraz” z komiczną intrygą w tle.

              Przyłapany na zdradzie mąż potrafi wznieść się na wyżyny kreatywności! Sztuka Jeana Poireta jest tego niezbitym dowodem. Główny bohater, Michel zaprasza do domu piękną młodą dziewczynę. Gdy powoli wciela w życie swoje marzenia o romansie, w drzwiach staje jego żona Sophie! Zdezorientowany i przerażony wizją rozwodu z dobrze sytuowaną małżonką, potrzebuje porządnego alibi. Na poczekaniu wymyśla niedorzeczną historię i wciąga niedoszłą kochankę do wspólnego odgrywania absolutnie nieprzemyślanej farsy…

              Jakie alibi będzie najbardziej wiarygodne? W co uwierzy żona? Scenariusza komicznej intrygi nie zna nikt! Nawet sam autor!

          • Dawid - Mistrzem Ortografii Powiatu Łódzkiego Wschodniego
            • Dawid - Mistrzem Ortografii Powiatu Łódzkiego Wschodniego

            • 23.04.2018
            • 23 kwietnia 2018 r., poniedziałek

              23 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koluszkach odbyło się dyktando dla szkół podstawowych powiatu łódzkiego wschodniego. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów z klas siódmych: Wiktoria Pach, Weronika Pierzchałka i Dawid Płusa.
              Z ogromną radością informujemy, że wysoki poziom wiedzy w zakresie ortografii polskiej zaprezentował uczeń naszej szkoły – Dawid Płusa, który zdobył I miejsce, tytuł Mistrza Ortografii i Złote Pióro Starosty Łódzkiego Wschodniego.
              Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

          • Za pomocą pędzla, kredek przedstawili ciekawe miejsca z naszego powiatu
            • Za pomocą pędzla, kredek przedstawili ciekawe miejsca z naszego powiatu

            • 23.04.2018
            • 21 kwietnia 2018 r., sobota

              Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w powiatowym konkursie plastycznym „Tajemnicze miejsca powiatu łódzkiego wschodniego”, organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury  w Tuszynie.
              21 kwietnia na uroczystej gali w OSP wręczono dyplomy i nagrody. Wśród uhonorowanych znaleźli się uczniowie z naszej szkoły.

              1. Julia Derach z klasy II – II miejsce

              2. Ksawery Kazimierski z klasy II – III miejsce

              3. Mikołaj Krawiec z klasy II – wyróżnienie

              4. Oliwia Kępka z klasy III – wyróżnienie

              Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

          • "Złote pióra" w konkursie kaligraficznym rozdane!!!
            • "Złote pióra" w konkursie kaligraficznym rozdane!!!

            • 20.04.2018
            • 19 kwietnia 2018 r., czwartek

              17 kwietnia po dwóch najpiękniej piszących uczniów z każdej klasy, z Kurowic i z Woli Rakowej, wzięło udział w Szkolnym Konkursie Kaligraficznym „O złote pióro”. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje zdolności piśmiennicze. Jury oceniało m.in. charakter i estetykę zapisu, prawidłowe rozmieszczenie tekstu oraz ortografię.
              Wszyscy uczniowie bardzo starannie, zgodnie ze sztuką pięknego pisania, przepisali wskazany tekst. W związku z tym komisja konkursowa miała ogromny dylemat  z wyborem MISTRZÓW KALIGRAFII.

              Po dokładnej analizie prac wyłoniono zwycięzców konkursu.
              Mistrzami, którzy otrzymali „złote pióra” zostali:

              Martyna Kępka – klasa 0 z Kurowic
              Klaudia Jaroniek – klasa I z Kurowic
              Sandra Płusa – klasa III z Woli Rakowej
              Weronika Cebula – klasa Va

              Wyróżnienia otrzymali:
              Łukasz Wójt – klasa III z Woli Rakowej
              Natalia Pach – klasa IV a
              Kinga Płusa – klasa IV c

              Gratulujemy i życzymy wytrwałości w pięknym pisaniu!

          • Pierwszy stres egzaminacyjny już za nimi
            • Pierwszy stres egzaminacyjny już za nimi

            • 18.04.2018
            • 18 kwietnia 2018 r., środa

              Nadeszła długo oczekiwana chwila przez wszystkich uczniów trzeciej klasy gimnazjów, a także ich rodziców, wychowawców i nauczycieli - egzamin gimnazjalny. Dzisiaj uczniowie zmagali się z wiedzą o społeczeństwie i historią. Napisali też test z języka polskiego. Jutro czeka ich walka z zagadnieniami z przedmiotów przyrodniczych i matematyki, a w piątek sprawdzą swój poziom opanowania języka angielskiego.
              Trzecioklasiści, raczej w dobrych nastrojach, przystępowali do egzaminu. Patrząc na ich uśmiechnięte buzie, nie sposób było dostrzec stresu i tremy. Trochę gorzej było po rozwiązaniu testów egzaminacyjnych.  Niektórzy sądzili, że słabo napisali historię, inni nie byli zadowoleni, że musieli zredagować charakterystykę  bohatera literackiego.
              A  jak będzie w kolejnych dniach… Zobaczymy.

          • "Brzechwa jakiego nie znacie" - konkurs recytatorski
            • "Brzechwa jakiego nie znacie" - konkurs recytatorski

            • 13.04.2018
            • 13 kwietnia 2018 r., piątek

              W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bukowcu odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Po schodach wierszy”. Naszą szkołę reprezentowało sześcioro najlepiej recytujących uczniów, wyłonionych podczas eliminacji szkolnych.
              Uczestnicy  prezentowali utwory Jana Brzechwy. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Jury długo  się naradzało i ostatecznie przyznało wyróżnienia, trzecie, drugie i pierwsze miejsca w trzech kategoriach wiekowych.
              Z naszej szkoły nagrodzeni zostali:
              1. Ksawery Kazimierski z klasy drugiej – I miejsce
              2. Adam Kruszyński z klasy pierwszej – III miejsce
              3. Oliwia Kępka z klasy trzeciej – III miejsce

              Gorąco dziękujemy wszystkim uczniom, którzy reprezentowali naszą szkołę, a zwycięzcom  gratulujemy.

          • Sukces Oli w ogólnopolskim konkursie "Matmomania z Polskim w Tle"
            • Sukces Oli w ogólnopolskim konkursie "Matmomania z Polskim w Tle"

            • 15.04.2018
            • 13 kwietnia 2018 r., piątek

              Miło nam poinformować, że uczennica klasy VII a - Aleksandra Milewska znalazła się w gronie dziesięciu laureatów w konkursie "Matmomania z Polskim w Tle". Konkurs łączył w sobie umiejętności z informatyki, języka polskiego i matematyki, skierowany był do uczniów z klas IV - VII szkół podstawowych z całej Polski. Patronat nad konkursem objęło Kuratorium Oświaty w Katowicach.Gratulujemy Oli i życzymy dalszych sukcesów!

          • Zwycięstwo w Turnieju o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Bukowcu
            • Zwycięstwo w Turnieju o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Bukowcu

            • 23.04.2018
            • 13 kwietnia 2018 r., piątek

              13 kwietnia 2018 r. nasza drużyna piłki nożnej zwyciężyła w Turnieju o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Bukowcu. W zawodach startowało 8 drużyn. SP Kurowice, SP Bukowiec (2 drużyny), SP Justynów, SP Bedoń, SP Lipiny, SP Skoszewy i SP Gałków Duży. Najlepszym bramkarzem został wybrany Krystian Mirowski, a tytuł Króla Strzelców wywalczył Julian Pyśniak (obaj z SP Kurowice). Skład drużyny: Dawid Woźny, Krystian Mirowski, Hubert Pytka, Mikołaj Rusinkiewicz, Julian Pyśniak, Bartosz Łopyta, Adrian Cieplucha.

          • Lekcja przyrody w Rogowie
            • Lekcja przyrody w Rogowie

            • 22.04.2018
            • 13 kwietnia 2018 r., piątek

              Dnie 13 maja 2018 r. odbył się wyjazd do Rogowa w ramach projektu ekologicznego. Uczniowie klas IV i V wzięli udział w warsztatach - ochrona przyrody. Zajęcia podzielone były na dwie części. W pierwszej uczniowie zwiedzali Muzeum Lasu i Drewna. Nieodłączną część muzeum stanowi izba edukacyjna. Jest wydzieloną, niezależną salą. Znajduje się tu kilkanaście spreparowanych okazów zwierząt, które są wykorzystywane podczas lekcji muzealnych. W części drugiej, prowadzone były zajęcia w terenie. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, otrzymali kompasy oraz plan wydzielonej części lasu rogowskiego. Zadaniem było obliczenie skali, wędrówka według planu, a następnie rozwiązywanie przygotowanych  zadań. Lekcje w terenie na świeżym powietrzu, gdy pogoda dopisała wszystkim się bardzo podobały.

               

          • The Big Challenge - czekamy na wyniki międzynarodowego konkursu
            • The Big Challenge - czekamy na wyniki międzynarodowego konkursu

            • 24.04.2018
            • 11 kwietnia 2018 r., piątek

              11 kwietnia 2018 r., 55 uczniów naszej szkoły (klas 4-7 szkoły podstawowej oraz gimnazjum) wzięło udział w polskiej edycji międzynarodowego konkursu z języka angielskiego "The Big Challenge". Uczniowie pisali test on-line zawierający pytania z gramatyki, pytania leksykalne, ze słuchu oraz z wiedzy o kulturze i tradycjach krajów anglojęzycznych. Wyniki testu będą znane w drugiej połowie maja.

          • Warsztaty edukacyjne w zakresie ochrony klimatu
            • Warsztaty edukacyjne w zakresie ochrony klimatu

            • 09.04.2018
            • 9 kwietnia 2018 r., poniedziałek

              Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych uczestniczyli w zajęciach ekologicznych.
              Celem warsztatów było wprowadzenie w tematykę problemu zanieczyszczenia powietrza. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są główne źródła zanieczyszczenia powietrza, czym jest efekt cieplarniany i w jaki sposób można mu zapobiegać. Ponadto pogłębili wiedzę na temat konwencjonalnych źródeł energii.
              Spotkanie prowadzone było metodami aktywizującymi z wykorzystaniem laptopa, tablicy multimedialnej uzupełnione o prezentację multimedialną oraz przestrzenną grę planszową.
              Podsumowaniem zajęć było pobudzenie uczniów do refleksji i uświadomienie im, że za stan jakości powietrza w swoim otoczeniu odpowiedzialny jest każdy człowiek, bez odwoływania się do skali globalnej, ale do własnego podwórka, rodziny, znajomych, sąsiadów. Dzięki spotkaniu uczniowie podnieśli swoją świadomość ekologiczną w zakresie ochrony klimatu oraz kształtowali nawyki przyjazne środowisku.

          • Majsterkowanie wcale nie jest takie trudne
            • Majsterkowanie wcale nie jest takie trudne

            • 26.04.2018
            • 5 kwietnia 2018 r., czwartek

              Do Castoramy, na warsztaty z majsterkowania, tym razem pojechali uczniowie z klasy IIa i IIIb. Na początku dzieci, zanim przystąpiły do twórczej pracy, poznały strukturę drewna oraz jego właściwości i zastosowanie. Potem, ubrane w specjalnie fartuchy, pod okiem specjalistów,  tworzyły zgodnie z instrukcją drewniane samochody ciężarowe. Wprawdzie model składał się z gotowych elementów, ale sklejenie go wymagało wielkiej wytrwałości i skupienia. Wszyscy uczniowie poradzili sobie z zadaniem wspaniale i po skończonej pracy otrzymali dyplomy i drobne upominki.  
              Wszyscy będą na pewno miło wspominać tę niezwykłą lekcję „Majsterkowo”!

      • Aktualny czas

        • Wtorek16.04.2024