• Aktualności

     • Przedstawienie o tolerancji
      • Przedstawienie o tolerancji

      • 24 kwietnia 2018 r., wtorek

       Dnia 24 kwietnia gościliśmy w szkole podopiecznych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno -  Wychowawczego z Koluszek. Niepełnosprawna młodzież zaprezentowała uczniom klas III i IV przedstawienie „Poczwarka”,  poruszające problem osób odrzuconych i stygmatyzowanych w swoim środowisku. Przedstawienie było wstępem do warsztatów na temat tolerancji i akceptacji wobec inności, niepełnosprawności, które poprowadziła pani psycholog Aneta Szymańska-Klepacz.
       Mamy nadzieję, że przekaz przedstawienia mówiący o wartości i bogactwie, jakie każdy człowiek ma w sobie, pozostanie na długo w pamięci uczestników dzisiejszego spotkania.

     • Edukacja na łonie natury w Rogowie
      • Edukacja na łonie natury w Rogowie

      • 24 kwietnia 2018 r., wtorek

       Uczniowie z klas V i VI w ramach Programu Edukacji Ekologicznej „NIE dla emisji pyłów i gazów”  pojechali do Rogowa na specjalnie przygotowane zajęcia dydaktyczne.
       Na początek wycieczkowicze zwiedzili Arboretum, gdzie utrwalili swoją wiedzę o gatunkach roślin ozdobnych uprawianych w gruncie. Pani przewodnik w przystępny i interesujący sposób przypomniała uczniom podstawowe wiadomości o poszczególnych gatunkach. Szczególnie dokładnie omówiła grupy drzew iglastych, gatunki magnolii, różaneczników oraz klonów.
       Potem uczestnicy odbyli
       nietypową lekcję z kartami pracy w Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie, a na koniec wyposażeni w mapy i kompasy udali się do lasu na zajęcia pt. „Śladami młodego tropiciela”. Uczniowie musieli odszukać znaki, które stworzone zostały przez człowieka. Te odnalezione ślady ludzkich rąk zaznaczali na mapie.
       Była to ciekawa lekcja botaniki.

     • Gimnazjaliści na łódzkiej premierze “Alibi od zaraz” w gwiazdorskiej obsadzie Teatru Capitol
      • Gimnazjaliści na łódzkiej premierze “Alibi od zaraz” w gwiazdorskiej obsadzie Teatru Capitol

      • 23 kwietnia 2018 r., poniedziałek

       W poniedziałkowy wieczór, uczniowie klasy trzeciej obejrzeli w Teatrze Muzycznym łódzką premierę “Alibi od zaraz” z komiczna intrygą w tle.

       Przyłapany na zdradzie mąż potrafi wznieść się na wyżyny kreatywności! Sztuka Jeana Poireta jest tego niezbitym dowodem. Główny bohater, Michel zaprasza do domu piękną młodą dziewczynę. Gdy powoli wciela w życie swoje marzenia o romansie, w drzwiach staje jego żona Sophie! Zdezorientowany i przerażony wizją rozwodu z dobrze sytuowaną małżonką, potrzebuje porządnego alibi. Na poczekaniu wymyśla niedorzeczną historię i wciąga niedoszłą kochankę do wspólnego odgrywania absolutnie nieprzemyślanej farsy…

       Jakie alibi będzie najbardziej wiarygodne? W co uwierzy żona? Scenariusza komicznej intrygi nie zna nikt! Nawet sam autor!

     • Dawid - Mistrzem Ortografii Powiatu Łódzkiego Wschodniego
      • Dawid - Mistrzem Ortografii Powiatu Łódzkiego Wschodniego

      • 23 kwietnia 2018 r., poniedziałek

       23 kwietnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Koluszkach odbyło się Dyktando dla szkół podstawowych Powiatu Łódzkiego Wschodniego. Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów z klas siódmych: Wiktoria Pach, Weronika Pierzchałka i Dawid Płusa.
       Z ogromną radością informujemy, że wysoki poziom wiedzy w zakresie polskiej ortografii zaprezentował uczeń naszej szkoły – Dawid Płusa, który zdobył I miejsce, tytuł Mistrza Ortografii i Złote Pióro Starosty Łódzkiego Wschodniego.
       Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.

     • Za pomocą pędzla, kredek przedstawili ciekawe miejsca z naszego powiatu
      • Za pomocą pędzla, kredek przedstawili ciekawe miejsca z naszego powiatu

      • 21 kwietnia 2018 r., sobota

       Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w powiatowym konkursie plastycznym „Tajemnicze miejsca powiatu łódzkiego wschodniego”, organizowanym przez Miejski Ośrodek Kultury  w Tuszynie.
       21 kwietnia na uroczystej gali w OSP wręczono dyplomy i nagrody. Wśród uhonorowanych znaleźli się uczniowie z naszej szkoły.

       1. Julia Derach z klasy II – II miejsce

       2. Ksawery Kazimierski z klasy II – III miejsce

       3. Mikołaj Krawiec z klasy II – wyróżnienie

       4. Oliwia Kępka z klasy III – wyróżnienie

       Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

     • "Złote pióra" w konkursie kaligraficznym rozdane!!!
      • "Złote pióra" w konkursie kaligraficznym rozdane!!!

      • 19 kwietnia 2018 r., czwartek

       17 kwietnia po dwóch najpiękniej piszących uczniów z każdej klasy, z Kurowic i z Woli Rakowej, wzięło udział w Szkolnym Konkursie Kaligraficznym „O złote pióro”. Uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje zdolności piśmiennicze. Jury oceniało m.in. charakter i estetykę zapisu, prawidłowe rozmieszczenie tekstu oraz ortografię.
       Wszyscy uczniowie bardzo starannie, zgodnie ze sztuką pięknego pisania, przepisali wskazany tekst. W związku z tym komisja konkursowa miała ogromny dylemat  z wyborem MISTRZÓW KALIGRAFII.

       Po dokładnej analizie prac wyłoniono zwycięzców konkursu.
       Mistrzami, którzy otrzymali „złote pióra” zostali:

       Martyna Kępka – klasa 0 z Kurowic
       Klaudia Jaroniek – klasa I z Kurowic
       Sandra Płusa – klasa III z Woli Rakowej
       Weronika Cebula – klasa Va

       Wyróżnienia otrzymali:
       Łukasz Wójt – klasa III z Woli Rakowej
       Natalia Pach – klasa IV a
       Kinga Płusa – klasa IV c

       Gratulujemy i życzymy wytrwałości w pięknym pisaniu!

     • Pierwszy stres egzaminacyjny już za nimi
      • Pierwszy stres egzaminacyjny już za nimi

      • 18 kwietnia 2018 r., środa

       Nadeszła długo oczekiwana chwila przez wszystkich uczniów trzeciej klasy gimnazjów, a także ich rodziców, wychowawców i nauczycieli - egzamin gimnazjalny. Dzisiaj uczniowie zmagali się z wiedzą o społeczeństwie i historią. Napisali też test z języka polskiego. Jutro czeka ich walka z zagadnieniami z przedmiotów przyrodniczych i matematyki, a w piątek sprawdzą swój poziom opanowania języka angielskiego.
       Trzecioklasiści, raczej w dobrych nastrojach, przystępowali do egzaminu. Patrząc na ich uśmiechnięte buzie, nie sposób było dostrzec stresu i tremy. Trochę gorzej było po rozwiązaniu testów egzaminacyjnych.  Niektórzy sądzili, że słabo napisali historię, inni nie byli zadowoleni, że musieli zredagować charakterystykę  bohatera literackiego.
       A  jak będzie w kolejnych dniach… Zobaczymy.

     • Znamy już nazwiska finalistów i laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych
      • Znamy już nazwiska finalistów i laureatów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych

      • 16 kwietnia 2018 r., poniedziałek

       Jan Klepacz, uczeń naszego gimnazjum, brał udział w Wojewódzkim Konkursie Przedmiotowym z Muzyki przeprowadzonym w roku szkolnym 2017/2018 i z wynikiem 100% punktów możliwych do otrzymania na stopniu wojewódzkim uzyskał tytuł laureata. Gratulujemy!!!

     • "Brzechwa jakiego nie znacie" - konkurs recytatorski
      • "Brzechwa jakiego nie znacie" - konkurs recytatorski

      • 13 kwietnia 2018 r., piątek

       W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bukowcu odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski „Po schodach wierszy”. Naszą szkołę reprezentowało sześcioro najlepiej recytujących uczniów, wyłonionych podczas eliminacji szkolnych.
       Uczestnicy  prezentowali utwory Jana Brzechwy. Poziom konkursu był bardzo wysoki. Jury długo  się naradzało i ostatecznie przyznało wyróżnienia, trzecie, drugie i pierwsze miejsca w trzech kategoriach wiekowych.
       Z naszej szkoły nagrodzeni zostali:
       1. Ksawery Kazimierski z klasy drugiej – I miejsce
       2. Adam Kruszyński z klasy pierwszej – III miejsce
       3. Oliwia Kępka z klasy trzeciej – III miejsce

       Gorąco dziękujemy wszystkim uczniom, którzy reprezentowali naszą szkołę, a zwycięzcom  gratulujemy.

     • Sukces Oli w ogólnopolskim konkursie "Matmomania z Polskim w Tle"
      • Sukces Oli w ogólnopolskim konkursie "Matmomania z Polskim w Tle"

      • 13 kwietnia 2018 r., piątek

       Miło nam poinformować, że uczennica klasy VII a - Aleksandra Milewska znalazła się w gronie dziesięciu laureatów w konkursie "Matmomania z Polskim w Tle". Konkurs łączył w sobie umiejętności z informatyki, języka polskiego i matematyki, skierowany był do uczniów z klas IV - VII szkół podstawowych z całej Polski. Patronat nad konkursem objęło Kuratorium Oświaty w Katowicach.Gratulujemy Oli i życzymy dalszych sukcesów!

     • Zwycięstwo w Turnieju o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Bukowcu
      • Zwycięstwo w Turnieju o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Bukowcu

      • 13 kwietnia 2018 r., piątek

       13 kwietnia 2018 r. nasza drużyna piłki nożnej zwyciężyła w Turnieju o Puchar Dyrektora Szkoły Podstawowej w Bukowcu. W zawodach startowało 8 drużyn. SP Kurowice, SP Bukowiec (2 drużyny), SP Justynów, SP Bedoń, SP Lipiny, SP Skoszewy i SP Gałków Duży. Najlepszym bramkarzem został wybrany Krystian Mirowski, a tytuł Króla Strzelców wywalczył Julian Pyśniak (obaj z SP Kurowice). Skład drużyny: Dawid Woźny, Krystian Mirowski, Hubert Pytka, Mikołaj Rusinkiewicz, Julian Pyśniak, Bartosz Łopyta, Adrian Cieplucha.

     • Lekcja przyrody w Rogowie
      • Lekcja przyrody w Rogowie

      • 13 kwietnia 2018 r., piątek

       Dnie 13 maja 2018 r. odbył się wyjazd do Rogowa w ramach projektu ekologicznego. Uczniowie klas IV i V wzięli udział w warsztatach - ochrona przyrody. Zajęcia podzielone były na dwie części. W pierwszej uczniowie zwiedzali Muzeum Lasu i Drewna. Nieodłączną część muzeum stanowi izba edukacyjna. Jest wydzieloną, niezależną salą. Znajduje się tu kilkanaście spreparowanych okazów zwierząt, które są wykorzystywane podczas lekcji muzealnych. W części drugiej, prowadzone były zajęcia w terenie. Uczniowie zostali podzieleni na grupy, otrzymali kompasy oraz plan wydzielonej części lasu rogowskiego. Zadaniem było obliczenie skali, wędrówka według planu, a następnie rozwiązywanie przygotowanych  zadań. Lekcje w terenie na świeżym powietrzu, gdy pogoda dopisała wszystkim się bardzo podobały.

        

     • The Big Challenge - czekamy na wyniki międzynarodowego konkursu
      • The Big Challenge - czekamy na wyniki międzynarodowego konkursu

      • 11 kwietnia 2018 r., piątek

       11 kwietnia 2018 r., 55 uczniów naszej szkoły (klas 4-7 szkoły podstawowej oraz gimnazjum) wzięło udział w polskiej edycji międzynarodowego konkursu z języka angielskiego "The Big Challenge". Uczniowie pisali test on-line zawierający pytania z gramatyki, pytania leksykalne, ze słuchu oraz z wiedzy o kulturze i tradycjach krajów anglojęzycznych. Wyniki testu będą znane w drugiej połowie maja.

     • Warsztaty edukacyjne w zakresie ochrony klimatu
      • Warsztaty edukacyjne w zakresie ochrony klimatu

      • 9 kwietnia 2018 r., poniedziałek

       Uczniowie klas czwartych, piątych i szóstych uczestniczyli w zajęciach ekologicznych.
       Celem warsztatów było wprowadzenie w tematykę problemu zanieczyszczenia powietrza. Uczniowie dowiedzieli się, jakie są główne źródła zanieczyszczenia powietrza, czym jest efekt cieplarniany i w jaki sposób można mu zapobiegać. Ponadto pogłębili wiedzę na temat konwencjonalnych źródeł energii.
       Spotkanie prowadzone było metodami aktywizującymi z wykorzystaniem laptopa, tablicy multimedialnej uzupełnione o prezentację multimedialną oraz przestrzenną grę planszową.
       Podsumowaniem zajęć było pobudzenie uczniów do refleksji i uświadomienie im, że za stan jakości powietrza w swoim otoczeniu odpowiedzialny jest każdy człowiek, bez odwoływania się do skali globalnej, ale do własnego podwórka, rodziny, znajomych, sąsiadów. Dzięki spotkaniu uczniowie podnieśli swoją świadomość ekologiczną w zakresie ochrony klimatu oraz kształtowali nawyki przyjazne środowisku.

     • Rekrutacja do klas pierwszych
      • Rekrutacja do klas pierwszych

      • 4 kwietnia 2018 r., środa

       Rozpoczyna się rekrutacja do klas pierwszych na rok szkolny 2018/2019.

       Wnioski  o przyjęcie do I klasy szkoły podstawowej można pobrać w sekretariacie Zespołu Szkół w Kurowicach oraz na stronie internetowej www.spkurowice.edupage.org w zakładce DOKUMENTY - DO POBRANIA – WNIOSKI O PRZYJĘCIE…

     • "Odyseja Umysłu" to nie tylko konkurs...
      • "Odyseja Umysłu" to nie tylko konkurs...

      • 29 marca 2018 r., czwartek

       Uczniowie, którzy brali udział w Ogólnopolskim Konkursie "Odyseja Umysłu", zaprezentowali swoje 8-minutowe przedstawienia przed Panem Wójtem, Radą Gminy i pracownikami naszej szkoły.
       Była to okazja do podsumowania projektu, nad którym uczniowie pracowali ponad 3 miesiące.
       Występ Odyseuszy był również pewną formą podziękowania dla przybyłych gości za ich otwartość, serdeczność, wsparcie, za wszelkie dobro jakie okazali uczniom i trenerom zaangażowanym w odyseję.
       Podczas spotkania nie zabrakło gratulacji i słów uznania dla Odyseuszy ze strony Pani Dyrektor Marzenny Opoki-Szewc, Pana Wójta Radosława Agaciaka oraz Przewodniczącej Rady Gminy Pani Urszuli Brdoń.
       Jednak najwięcej emocji i wzruszenia wywołał moment, kiedy uczniowie składali podziękowania swoim trenerkom mówiąc „Żadne słowa nie są w stanie wyrazić, jak wiele Panie dla nas zrobiły. Odkryte zostały talenty, które nigdy by się nie ujawniły, gdyby nie Panie. Zyskaliśmy wspomnienia, które już na zawsze zostaną z nami. Zapamiętamy tę przygodę do końca życia! Dziękujemy!”
       Czy może być coś cenniejszego niż wdzięczność serdecznych i  uśmiechniętych uczniów?!

     • Radosnych Świąt Wielkiej Nocy!
      • Radosnych Świąt Wielkiej Nocy!

      • 28 marca 2018 r., środa

       Przed wiosenną przerwą świąteczną w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji zbliżających się świąt. Uczniowie z klasy III A, w krótkim wystąpieniu, przypomnieli widzom sens i znaczenie Świąt Wielkanocnych i związanych z nimi zwyczajów.  Podczas apelu można było wysłuchać tekstów odnoszących się do wydarzeń Wielkiej Nocy, pięknych pieśni i piosenek, a na zakończenie, chłopiec odgrywający rolę „dyngusiarza” pokropił wodą swoje koleżanki i kolegów, co sprawiło wiele radości. 
       Po występie trzecioklasistów głos zabrała Pani Dyrektor, która złożyła wszystkim zebranym świąteczne życzenia.

     • Ortografia polska nie jest dla nich trudna...
      • Ortografia polska nie jest dla nich trudna...

      • 28 marca 2018 r., środa

       Z ogromną radością informujemy, iż uczniowie z  naszej szkoły, którzy wzięli udział w Ogólnopolskim Dyktandzie (nie tylko ) dla Mistrzów uzyskali bardzo dobre wyniki i uplasowali się na wysokich miejscach.

       I miejsce – grawerowany dyplom laureata i nagrodę książkową otrzymała Weronika Stachurska
       III miejsce – dyplom laureata i nagrodę książkową otrzymała Wiktoria Jeż
       IV miejsce - dyplom laureata i nagrodę książkową otrzymał Jakub Kruszyński
       Dyplom Wyróżnienie otrzymali:
       Aleksandra Burczyńska (9 m-ce), Nikola Kępka (10 m-ce), Wojciech Lewandowski (13 m-ce).
       Pozostali uczniowie otrzymali Dyplomy Uznania.
       Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy dalszych sukcesów w zmaganiach z trudnościami ortograficznymi.

     • Niepełnosprawność? Nie ogranicza mnie!!!
      • Niepełnosprawność? Nie ogranicza mnie!!!

      • 27 marca 2018 r., wtorek

       Są wysportowani, zdeterminowali i pełni pasji grają w kosza, a w odnoszeniu sukcesów nie przeszkadza im to, że poruszają się na wózkach inwalidzkich. Mowa o zawodnikach Łódzkiego Towarzystwa Rehabilitacyjno-Sportowego Niepełnosprawnych, którzy na zaproszenie grupy uczniów klasy sportowej, gościli w naszej szkole. Pokazali wszystkim, że niepełnosprawność nie jest ograniczeniem, że można realizować swoje pasje, marzenia i osiągać sukcesy.

       Niniejszy projekt drugoklasistów, umożliwiający uczniom spotkanie z osobami niepełnosprawnymi służy wzajemnemu zrozumieniu i niwelowaniu przesądów i stereotypów. Rozwija poczucie tolerancji poprzez zdobywanie wiedzy na temat niepełnosprawności,  pogłębia wiedzę na temat tolerancji wobec odmienności zjawisk społecznych i codziennych sytuacji życiowych.

     • Energetyczne spotkania z energią
      • Energetyczne spotkania z energią

      • 27 marca 2018 r., wtorek

       Poprzez proste zajęcia pobudzamy ciekawość młodych osób o relacjach człowieka z przyrodą i rolnictwem, dajemy przykłady dobrych dla środowiska zachowań i pokazujemy ekologiczny potencjał odnawialnych źródeł.

       Podczas dzisiejszych warsztatów z energii odnawialnej uczniowie poznali niesamowity świat tej energii. Dowiedzieli się jak korzystać z odnawialnych źródeł energii oraz jakie korzyści przynosi ona środowisku. Poznali sposoby przechowywania wytworzonej energii elektrycznej.

       Warsztaty odbyły się w ramach realizowanego w naszej szkole projektu NIE dla emisji pyłów i gazów współfinansowanego z środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

    • Środa25.04.2018
  • Kontakty

   • Zespół Szkół w Kurowicach, ul. Szkolna 1
   • gimkur10@poczta.onet.pl
   • gimkur10@poczta.onet.pl
   • tel/fax (0 42) 214 00 84
   • Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Kurowicach Kurowice ul. Szkolna 1 95-006 Brójce